Wiosną przyroda budzi się do życia. Wiele gatunków rozpoczyna też gody. Partnerek szukają w tym czasie na przykład żaby moczarowe, płazy, które zmieniają ubarwienie na... jaskrawoniebieskie.
Wraz z nadejściem wiosny na łąkach i podmokłych terenach pojawiają się niebieskie płazy. Na przełomie marca i kwietnia, gdy tylko robi się cieplej, samce żaby moczarowej zaczynają się przebarwiać na intensywny błękitny kolor. Za ten niezwykły odcień jest odpowiedzialna limfa, która zbiera się tuż pod ich skórą.
Gdzie ich szukać?
Niebieskie płazy można zobaczyć na różnego rodzaju rozlewiskach, czasowo zalewanych torfowiskach, moczarach śródleśnych oraz na zalanych wiosennymi roztopami łąkach. Żaby moczarowe są jednak dość odporne na brak wody, więc można je też spotkać na terenach suchych, takich jak lasy i łąki, których unikają inne krajowe żaby.
Barwę podczas okresu godowego zmieniają tylko samce. Są one mniejsze od samic, jednak by im się przypodobać, zrobią naprawdę wiele.
Żaby w czasie godów gromadzą się na płyciznach, a także wśród trzcin i sitowia. By zwabić potencjalne partnerki samce nie tylko zmieniają ubarwienie, ale także wydają donośne odgłosy i są bardzo ruchliwe. Są przy tym jednak bardzo ostrożne i przy każdym podejrzanym dźwięku lub ruchu chowają się i milkną.
Gdy już znajdą tę jedyną...
Podczas godów samice składają jaja głównie nocą. Znajdujący się na nich samiec (w stanie ampleksus, który polega na tym, że samiec wchodzi na grzbiet samicy i chwyta ją mocno przednimi i tylnymi łapami) wypuszcza w tym samym czasie plemniki. Zapłodnienie następuje w wodzie. Jaja (tzw. skrzek) składane są jednorazowo i w jednym miejscu w postaci kulistej bryły. Liczba jaj składanych przez jedną samicę wynosi od 700 do 3 tysięcy. Okres godowy żab moczarowych trwa dwa tygodnie.
Obserwacja żab podczas godów jest niezwykle trudna, ponieważ po nagłym zbliżeniu się do miejsca godów, wszystkie żaby milkną i błyskawicznie zanurzają się w wodzie. Potrzeba odczekać kilka minut, by móc je znowu zobaczyć.
Poza okresem godowym
Żaby moczarowe poza okresem godowym są brązowe, a ich ciała są pokryte licznymi ciemniejszymi plamami. Są nieco podobne do żab trawnych, jednak w przeciwieństwie do nich posiadają po bokach okrągłe, niemal czarne plamy.
Głos żaby moczarowej jest stosunkowo cichy i podobny do dźwięku, jaki wydaje powietrze uciekające z zanurzonej pod wodą butelki.
Autor: zupi/map / Źródło: Lasy Państwowe