Największe ssaki poruszające się na lądzie we wtorek obchodziły swoje święto. Znane ze swojej długiej trąby siłacze na wolności poruszają się jedynie po bezkresnych sawannach na Czarnym Lądzie. Na ogół można je spotkać jedynie w zoo. Pracownicy ogrodów z okazji ich święta podrzucali im przysmaki i urządzali kąpiele.
Współcześnie na świecie żyją trzy gatunki słoni - największy, ważący nawet 6 ton, słoń afrykański, nieco mniejszy indyjski oraz najmniejszy z nich afrykański leśny. Waga słonia, zależna od gatunku oraz płci, waha się od 900 kg do 6 ton.
Słonie na wolności możemy spotkać w Afryce i Indiach. W pozostałych krajach zobaczymy je jedynie w ogrodach zoologicznych. W Polsce żyją w siedmiu ogrodach zoologicznych, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku czy Krakowie.
Światowy Dzień Słonia
Światowy Dzień Słonia, przypadający 12 sierpnia, obchodziło wiele państw. W Polsce obyczaj ten jeszcze nie zyskał tak dużej popularności.
Organizacje pozarządowe apelowały o szacunek dla tych zwierząt, które nie żyją na wolności. Przypominały, że wiele małych słoni jest osieroconych i wymagają dużej opieki, by wyrosnąć na samodzielne ssaki.
Obusieczna broń
Słynące z dobrej pamięci słonie znane są z charakterystycznej trąby, która liczy 40 000 mięśni. Dla porównania - ciało człowieka zbudowane jest z ok. 500 mięśni. Znane są również z kłów, które mogą osiągnąć nawet 3,5 metra długości. Te roślinożerne zwierzęta używają ich do obrony np. przed lwem lub stadem hien.
Nie są jednak w stanie się nimi obronić przed człowiekiem, polującym na nie właśnie z ich powodu. Kość słoniowa jest bowiem bardzo cenna - na czarnym rynku za kilogram nierzadko trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów.
Chciwość bez granic
Polowanie doprowadziło do wymordowania tysięcy zwierząt - w 1989 roku populacja słoni, zamiast kilku milionów, liczyła około 700 tys. osobników. Niestety, nałożony w 1989 roku absolutny zakaz handlu kością słoniową nie powstrzymał kłusowników. Przeciwnie - zakaz wzmógł popyt, zwiększając liczbę bezmyślnie mordowanych zwierząt.
Obecnie słoń afrykański jest chroniony przepisami konwencji waszyngtońskiej (CITES).
Autor: AD,mb/rp,map / Źródło: ENEX