Po zagranicznych metropoliach również wiele polskich miejscowości pogrążyło się w ciemności. O godzinie 20.30 w ramach akcji "Godzina dla Ziemi" światło zgasło m.in. w Pałacu Kultury i Nauki i w Kościele Mariackim. Jak podają organizatorzy, wydarzenie to ma wyższy cel, bo przypomina ludziom o niekorzystnych zmianach klimatu na naszej planecie.
W tegorocznej akcji udział wzięła rekordowa liczba polskich miast. O 20.30 w mroku pogrążyły się między innymi Pałac Kultury i Nauki, a także Stadion Narodowy. W Krakowie zgasł Kościół Mariacki i Kopiec Kościuszki, a we Wrocławiu Sky Tower. W wydarzenie włączył się również Gdańsk, gdzie wyłączono oświetlenie Złotej Bramy i Dworu św. Jerzego.
W piątek udział w akcji zapowiedziała administracja publiczna. Światła zostały zgaszone między innymi w budynkach ministerstwa środowiska, rolnictwa i finansów.
Pierwsze było Sydney
Pierwszym miastem, w którym rozpoczęła się tegoroczna "Godzina dla Ziemi" było Sydney. Później na godzinę mrok ogarnął niezliczone neony i zwykle rozświetlony 118-piętrowy drapacz chmur w Hongkongu.
Światło zgaśnie w 150 krajach
Inne słynne obiekty, na przykład nowojorski Empire State Building czy paryska wieża Eiffla wyłączą światło o godz. 20.30 czasu lokalnego. Wśród zabytków Londynu zaciemniony zostanie między innymi Pałac Buckingham, Tower i Pałac Westminster (parlament). Z kolei w Szkocji zgasną światła na zamku w Edynburgu. W całej Wielkiej Brytanii w akcji ma uczestniczyć 10 mln ludzi. W Grecji na godzinę zgaśnie Akropol. W Szwajcarii, gdzie w akcję włączyło się aż 40 miejscowości, w ciemności pogrążą się między innymi katedry w Lozannie i Fryburgu. W tym roku w akcji łącznie uczestniczyć będzie 150 krajów.
Autor: kt/mj / Źródło: PAP