Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego, jakość powietrza w Krakowie zaczyna spadać. Władze miasta już teraz prowadzą kampanię informacyjną wśród mieszkańców.
Władze Krakowa walczą ze smogiem. Prowadzą edukacyjną kampanię społeczną "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa". Są też dopłaty do wymiany starych pieców na nowe. Jeśli mieszkańcy zgłoszą wniosek do końca 2017 roku, otrzymają dofinansowanie w wysokości aż 80 procent. W 2018 roku dopłaty spadną do 60 procent.
- Rozpoczynaliśmy rok na poziomie 16 tysięcy pieców, zakończymy gdzieś w okolicach 8 tysięcy. Dynamika składania wniosków jest nieco mniejsza niż było to w poprzednim roku - powiedział Witold Śmiałek doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.
Zakaz palenia węglem
Władze miasta przypominają także, że od 2019 roku w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem. W kampanii znajdują się również praktyczne informacje, jak każdy mieszkaniec Krakowa może pomóc w walce ze smogiem.
- 1 września 2019 roku wchodzi w życie w Krakowie całkowity zakaz używania paliw stałych - w tym węgla i drewna - powiedział Witold Śmiałek doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.
Do wprowadzenia podobnych uchwał, szykuje się już Mazowsze, Dolny Śląsk czy woj. łódzkie. W całej Polsce już obowiązuje rozporządzenie ministra energii, zakazujące sprzedaży odpadów węglowych i węgla najgorszej jakości.
- Mamy nadzieję, że inne propozycje i rekomendacje, które zostały podjęte przez rząd zostaną także wprowadzone w najbliższym czasie. Chodzi oczywiście o normy jakości dla węgla. To jest bardzo ważna regulacja, która już dawno powinna być wprowadzona, a ciągle na nią czekamy - powiedziała Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Zobacz cały materiał tutaj:
- Z dnia na dzień jest coraz gorzej, aczkolwiek jeszcze mieścimy się w normach. Mamy jednak świadomość, że już niedługo będzie bardzo źle i będziemy musieli się z tym zmierzyć - powiedziała Ewa Lutomska.
W Krakowie już w sobotę, normy stężenia pyłów PM2.5 i PM10 - są przekroczone. Po godz. 15 na alei Krasińskiego stężenie PM10 było średnie, a PM2.5 - niezdrowe. Na ulicy Dietla stężenie PM10 było średnie.
Miasto, które zyskało niechlubny tytuł smogowej stolicy Polski - jako pierwsze postanowiło też ze zjawiskiem walczyć. Przyjęta w styczniu, uchwała antysmogowa wprowadza ograniczenia w użyciu najgorszej jakości paliw i pieców w całym województwie małopolskim. Sam Kraków w uchwale został potraktowany w sposób szczególny.
- Nie można stosować podłej jakości paliw. I w określonym czasie - w okresie 10-letnim, trzeba z naszych domów rodzinnych wycofać te kopciuchy-śmieciuchy - zaznaczył Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.
Problemy zdrowotne
Tymczasem, dyrektor szpitala imienia Jana Pawła II w Krakowie nie ma wątpliwości, że tłumy pacjentów na oddziałach pulmonologicznych i tak szybko nie znikną. Na razie w mieście zostanie co najmniej sześć tysięcy starych, trujących pieców. Do tego - kolejne tysiące - w ościennych gminach.
- My nie proponujemy masek. Dlatego, że uważam, że tym tak trochę odstraszamy wszystkich w koło - mówiła dr n. med. Anna Prokop-Staszecka dyrektor szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.
Szkodliwe pyły przedostają się do mieszkań - przenoszone na ubraniach, czy butach. W walce ze smogiem, który już powstał - jesteśmy praktycznie bezradni. Dlatego, dyrektor apeluje, żeby skupić się na pomocy pacjentom chorym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Stąd kolejna akcja - zbierania środków na zakup koncentratorów tlenowych.
- Taka metoda leczenia przedłuża pacjentowi życie, zmniejsza częstość hospitalizacji, często powoduje wzrost aktywności społecznej - powiedziała lek. med. Marzena Filipowska kierownik ośrodka domowej tlenoterapii.
Szacuje się, że w samym tylko Krakowie - z powodu smogu umiera rocznie od 300 do 600 osób.
Zobacz materiał "Faktów po Południu":
Autor: AP/aw / Źródło: tvn24, Fakty po Południu
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock