Stolica Małopolski udostępniła bezpłatną aplikację na smartfony, która umożliwia samodzielne odegranie Hejnału Mariackiego. Należy tylko w odpowiedni sposób dmuchać w mikrofon telefonu.
- Każdy turysta odwiedzający Kraków może od teraz zabrać ze sobą Hejnał Mariacki w dowolną część świata, w którą jedzie - powiedział Marcin Kandefer, dyrektor Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta.
"Graj Hejnał"
Aplikacja "Graj Hejnał" pozwala też ustawić melodię jako dzwonek w telefonie i motyw hejnałowy jako tapetę. Dostosowana jest do trzech systemów operacyjnych: Android, iOS, Windows Phone. Program pobrać można ze sklepów z aplikacjami mobilnymi, ze strony www.krakow.pl lub zeskanować kod QR umieszczony na specjalnych znakach stojących w wielu miejsach Krakowa, na przykład tuż przy Bazylice Mariackiej, z wieży której odgrywany jest hejnał.
Strażak hejnalista Michał Kołton jako pierwszy przetestował aplikację. Ocenił, że melodię łatwiej wykonuje sie na telefonie niż trąbce, jednak on woli pozostać przy instrumencie, dodał także: - Od tego jesteśmy my strażacy, żeby grać hejnał na trąbce, a teraz każdy może trochę odczuć, jaką wykonujemy pracę.
XIV wieczna melodia
Pierwsze udokumentowane wzmianki o zagranym w Krakowie hejnale pochodzą z 1392 r. Rozbrzmiewa co godzinę w cztery strony świata. Pierwszy raz, na południe - w stronę Wawelu, dla króla. Drugi, na zachód - w stronę magistratu, dla burmistrza. Trzeci, na północ - w stronę Barbakanu, dla przybywających gości do miasta. Czwarty raz natomiast, na wschód - w kierunku Małego Rynku, dla komendanta straży pożarnej.
Hejnalistami jest siedmiu zawodowych strażaków. Służba każdego z nich trwa 24 godziny. Podczas swojej pracy, by wejść na wieżę, muszą pokonywać 239 schodów, co średnio zajmuje im dwie i pół minuty.
Autor: kt/mj / Źródło: PAP