Poziom wody na niektórych rzekach w Małopolsce przekroczył stan alarmowy i ostrzegawczy. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w trzech powiatach województwa śląskiego. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.
Górną Odrą - na obszarze zlewni Odry od Chałupek do Koźla - przemieszcza się wezbranie w strefie wody wysokiej, przeważnie powyżej stanów ostrzegawczych. Alarmy obowiązują do godz. 18 we wtorek.
Drugi stopień ostrzeżeń obowiązuje również w zlewni Małej Wisły. W wyniku spływu wód opadowych w profilu Bieruń Nowy obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanu ostrzegawczego. Alarm obowiązuje do godz. 23 we wtorek.
Stany alarmowe
W poniedziałek rano stany alarmowe przekroczone były na Wiśle w Goczałkowicach oraz Jawiszowicach.
Stany ostrzegawcze przekroczone: Sękówka w Gorlicach, Biała w Ciężkowicach, Soła w Oświęcimiu, Stryszawka i Skawa w Suchej Beskidzkiej, Czarny Dunajec w Nowym Targu, Wieprzówka w miejscowości Rudze, Skawinka w Radziszowie, Odra w Krzyżanowicach i Raciborzu-Miedonia, Wisła w miejscowościach Skoczów i Wisła oraz na stacji Ustroń-Obłaziec.
Interwencje straży
- W niedzielę silny wiatr i intensywne opady deszczu pojawiły się w wielu rejonach naszego kraju. Strażacy prowadzili ponad 500 działań związanych ze zjawiskami atmosferycznymi, głównie na Śląsku i w Małopolsce - mówił w poniedziałek rano rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Dodał, że strażacy usuwali powalone drzewa, nadłamane konary, udrożniali drogi i szlaki kolejowe oraz wypompowywali wodę.
W województwie małopolskim w ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad sto razy, głównie usuwając połamane konary drzew, wypompowując wodę z zalanych posesji i piwnic i udrażniając przepusty.
- Opady już słabną i stopniowo przechodzą w przelotne. Przewidujemy, że sytuacja na rzekach będzie się powoli stabilizować - mówiła w niedzielę po południu rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.
Pogotowie przeciwpowodziowe
W województwie śląskim w ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 120 razy. Strażacy prowadzili działania związane przede wszystkim z wypompowywaniem wody z zalanych posesji, dróg, podtopionych piwnic i udrażnianiem przepustów.
W niedzielę po południu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe w trzech powiatach województwa śląskiego - bielskim, pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim. Prognozy na poniedziałek są jednak uspokajające.
Jak informują służby wojewody, w związku z trwającymi cały weekend opadami deszczu wzrosły stany rzek Wisły i Iłownicy, odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych.
Wojewoda zobowiązał też wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z tych trzech powiatów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.
Autor: anw/aw / Źródło: PAP, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: tvn24