Wydają się być zdrowe i dietetyczne, jednak te produkty Ci szkodzą


Są takie produkty na rynku, które na pierwszy rzut oka wydają się w porządku - niezbyt tuczące, niezbyt "udoskonalone" chemią... Czujność usypiają także napisy "fit" czy "light" na opakowaniu. Ale wystarczy bliżej się przyjrzeć, aby zrozumieć, że to tylko wydmuszka, przez którą każda dieta okazuje się nieskuteczna, bo oponka na brzuchu, podobnie jak frustracja i niezadowolenie, rośnie zamiast maleć. Jakie to produkty? Doskonale znane.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

1. Batony energetyczne

Tego rodzaju batony, charakteryzujące się dużą ilością błonnika i białka oraz niską ilością obciążających (i przez niektórych niesłusznie unikanych) węglowodanów, wydają się być znakomitą przekąską. Bez trudu pewnie kupisz takiego batonika zarówno w swoim osiedlowym sklepiku, jak i na siłowni. Jedzą je nawet zawodowi sportowcy, więc wydaje Ci się, że batony tego rodzaju po prostu nie mogą nie być dobre dla zdrowia i sylwetki.

Ale niestety, są. Zanim rozerwiesz opakowanie zastanów się, jak bardzo przetworzoną żywnością zamierzasz się posilić, przestrzega dr Kristin Kirkpatrick. - Większość tych batonów w składzie ma produkty, które w zasadzie są inaczej nazwanym cukrem - zaznaczyła.

Ich zjedzenie spowoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, który niedługo się utrzyma, a którego spadek będzie równie prędki co wzrost. W efekcie przez chwilę będziesz czuć pełny żołądek, aby kilkanaście minut później poczuć głód.

Zamiast takiego batonika lepszą przekąską będzie kilka łyżeczek masła orzechowego, jabłko albo np. słupki marchewek razem z hummusem.

2. Jogurty nisko- lub beztłuszczowe

Odtłuszczenie lub zupełne pozbycie się tłuszczu z takiego produktu jak jogurt zmienia jego smak. Niestety, nie zawsze korzystnie. Niektórzy producenci usiłują przywrócić lubiany przez konsumentów smak dodając np. ulepszacze smaku oraz sporo cukru.W niektórych przypadkach ilością cukru taki beztłuszczowy lub odtłuszczony jogurt naturalny nie ustępuje batonom czy deserom lodowym.

Dlatego ilekroć sięgniesz po sklepowy jogurt z tego typu zachęcającymi napisami na kubeczku sprawdź, z czego jest zrobiony. Unikniesz w ten sposób pułapki, w jaką wpada wiele osób na całym świecie.

3. Mrożone jogurty

Jest upał, pot leje się z czoła, woda w butelce szybciej wyparowuje niż zdążysz wypić jej tyle, aby się nawodnić i ochłodzić? Idealne na taką pogodę są lody, a ponieważ wiadomo, że tuczą, wiele osób decyduje się wybrać jogurt mrożony sądząc, że ma mniej kalorii.

Bzdura - nierzadko mają tyle samo kalorii, co lody jak nie więcej gdy dodamy do tego garść dodatków i polewę. Zmyliło Cię słowo "jogurt". Dlaczego zmyliło? Przeczytaj raz jeszcze punkt 2.

4. Smoothies

Tylko dlatego, że ich przygotowanie opiera się w zasadzie na zmiksowaniu kilku owoców i warzyw wedle upodobania razem z odrobiną wody nie oznacza, że to dobre dla każdego. Dr Kirkpatrick przestrzega, że osoby chcące się odchudzić powinny np. uważać na smoothie przygotowywane z np. bananów. Zdarza się bowiem tak, że kalorii w takim koktajlu jest tak dużo, że zaspokajają sporą część naszego dziennego zapotrzebowania.

Doktor poradziła, aby szczególnie podejrzliwie traktować kupne smoothie. - W wielu przypadkach znajdziemy w nich jeszcze dodatkowy cukier, który dodano aby polepszyć smak - zauważyła. - Nie daj się naciągnąć na hasła wychwalające ilość witaminy C w napoju czy cudowne właściwości egzotycznych jagód jakie dodano do produktu - podkreśliła. - Stracą magię w chwili, gdy uświadomisz sobie, że wypijając smoothie zjesz co najwyżej kilka jagódek goi oraz z 40 g cukru, jaki dodano do smoothie. Wtedy się zorientujesz że to właściwie mija się z celem - zaznaczyła.

5. Granola

Granola z mlekiem czy jogurtem na to propozycja na sycące i szybkie w przygotowaniu śniadanie. Ale pytanie brzmi: czy aby na pewno zdrowe? W 1960 r. ogłoszono ją zdrową i polecano ponieważ faktycznie, średnia ilość cukru w 100 g była niższa w porównaniu z innymi płatkami śniadaniowymi w tamtych czasach.

Ale mniej cukru nie oznacza "zero". Co więcej - nie wszyscy producenci od dodawania cukru faktycznie się powstrzymują, ładując go w sprzedawany produkt razem z tłuszczami i różnymi ulepszaczami smaku. Dlatego raz jeszcze apelujemy: zanim wybierzesz przeczytaj uważnie etykiety i porównaj ze sobą cyfry. A najlepiej, jeżeli zrezygnujesz z kupowania gotowego produktu na rzecz przygotowywania własnej granoli, puszczając wodze fantazji odnośnie komponowania jej składu.

Sprawdź przepis na granolę przyprawioną w stylu chai masala

Sprawdź przepis na kokosowo-kakaową zdrową granolę

6. Mrożone dnia dietetyczne

Fakt, że jest niskokaloryczny, nie oznacza, że mrożone danie będzie lepsze od posiłku, który przygotujesz samemu.

- Wiele tego typu posiłków jest wzbogacone dodatkami, jakich w swojej kuchni nie posiadasz i nie stosujesz - zauważyła dr Kirkpatrick. - Miej także na uwadze, że nieuczciwi producenci stosują tańsze zamienniki, dodając do jedzenia np. białe ziemniaki czy biały ryż - dodała. - Lepiej mrożone kupuj tylko warzywa, na jakie masz ochotę a na które sezon jeszcze nie nadszedł i podgrzewaj je z odrobiną oliwy z oliwek czy awokado - podpowiadała dr Kirkpatrick.

7. Suszone owoce

Złe wieści dla miłośników takich przekąsek, jak suszone banany, mango i tym podobne. To bomba kaloryczna którą torpedujecie swoją dietę i powstrzymywanie się od podjadania pomiędzy posiłkami.

- Jedynymi owocami, do jakich nie dodaje się cukru podczas ich suszenia są rodzynki, morele, śliwki, daktyle i figi - podkreśliła ekspertka.

8. Desery wegańskie

Po pierwsze - deser to deser, a brak produktów pochodzenia zwierzęcego czy zero glutenu jest brakiem wspomnianego produktu, który nijak nie zmienia tego, że to wciąż deser. Zmienia natomiast proporcje innych substancji wchodzących w skład owego deseru. Producenci pozbywając się jednego składnika dodają inny, celem poprawy czy to smaku, czy konsystencji i w efekcie niektóre takie wegańskie produkty zawierają więcej tłuszczy i białego cukru niż ich niewegańskie "pierwowzory".

Jak nie zwariować?

Trudno nie zwariować będąc bombardowanym z jednej strony wieściami, że szkodzą takie i takie produkty, podczas gdy te są zdrowe, jednocześnie konfrontując się z przestrogami opisującymi ukryte w nich szkodliwe składniki. Jak więc dokonywać w sklepie mądrego wyboru?

- Decydując się na jakiś produkt sprawdź etykietę i wybieraj te, do których wyprodukowania wykorzystano co najwyżej pięć składników, a najlepiej dwa czy trzy - podpowiadała ekspertka. - Im mniej tym lepiej, ponieważ oznacza to mniejszy stopień przetworzenia - wyjaśniła.

Domowa dietetyczna granola
Domowa dietetyczna granolaTVN Meteo Active

Autor: stella/rp / Źródło: ELLE

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7