NASA opublikowała kolejne kolorowe zdjęcia Plutona. Tym razem na fotografiach widać niezwykłą niebieską atmosferę.
Najnowsze kolorowe zdjęcie Plutona pokazują jego atmosferę. Niezwykłe jest to, że jest ona koloru niebieskiego.
- Kto by się spodziewał błękitnego nieba w pasie Kuipera? To jest wspaniałe - powiedział Alan Stern, naukowiec pracujący przy misji New Horizons.
Rozpraszanie światła
Cząsteczki krążące wokół Plutona są szare lub czerwone, ale sposób rozpraszania światła przez nie sprawia, że atmosfera jest niebieska.
- Ten niebieski odcień mówi nam o wielkości i składzie krążących w atmosferze cząstek - powiedział Carly Howett, jeden z badaczy. - Błękitne niebo często wynika z rozpraszania światła przez małe cząstki. Na Ziemi promienie rozpraszane są przez maleńkie cząsteczki azotu. Na Plutonie cząstki są większe, choć nadal stosunkowo niewielkie. Są to tholiny - dodaje.
Tholiny tworzą się z reakcji z metanem i etanem i promieniowania ultrafioletowego. Związki te nie powstają na Ziemi, ale najczęściej można je zaobserwować w pobliżu ciał lodowych. Zwykle są one w kolorze czerwonawo-brązowym .
Zamarznięta woda na powierzchni Plutona
Naukowcy zaobserwowali również małe obszary, gdzie znajduje się zamarznięta woda. Ciekawym aspektem tego odkrycia jest fakt, że woda znajduje się na jaskrawoczerwonych obszarach (jaskrawoczerwone obszary ze zdjęcia z niedawno opublikowanego obrazu kolorowego).
- Zaskakujące jest to, że woda znajduje się w tych miejscach. Obecnie zastanawiamy się, dlaczego zamarznięta znajduje się ona właśnie tam - powiedziała Silwia Protapapa, członek zespołu naukowców New Horizons.
Sonda New Horizons
New Horizons to sonda, która powstała w ramach programu NASA New Frontiers (pol. Nowe Granice). Naukowcy obrali sobie za cel projektu zbadanie Plutona, jego księżyca Charona i co najmniej jednego innego obiektu Pasa Kuipera.
Autor: mab/rp / Źródło: NASA, wikipedia.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA