Co podświetliło wodę u wybrzeży Tasmanii?
Raz w roku roku przy tasmańskim wybrzeżu czasami pojawiają się bioluminescencyjne algi, zwane potocznie nocoświetlikami. Co ciekawe, w ciągu dnia są czerwone, a woda wydaje się być zanieczyszczona. Świecące efekty dają nocą.
Na przełomie zimy i wiosny
Bioluminescencyjne algi z gatunku Noctiluca scintillans, potoczne zwane są "blaskiem morza". Dogodne warunki do ich zakwitnięcia zazwyczaj przypadają na późną zimę i wczesną wiosnę. Sezonowe wiatry powodują wynoszenie składników odżywczych z głębin, co z kolei może powodować kwitnienie planktonu. Ich niebieskie światełko może być mechanizmem obronnym, który chroni je przed drapieżnikami. Algi te są niegroźne dla ludzi.
Nie tylko Tasmania
Oprócz Tasmanii świecące algi można również zobaczyć na Jamajce, na wschodnim wybrzeżu Australii, na jeziorze Gippsland Lakes, w Stanach Zjednoczonych na plaży w miejscowości Manasquan w New Jersey, w zatoce Mission i na plaży Torrey Pines w San Diego w Kalifornii, w Cortez na Florydzie. Zjawisko pojawia się również w Azji m.in. w zatoce Halong w Wietnamie, na Bali w Indonezji, w zatoce Toyama w Japonii oraz na Morzu Południowochińskim. W Europie również można podziwiać świecące algi - miejscowości Zeebrugge w Belgii oraz Norfolk w Wielkiej Brytanii.
RARE #Bioluminesence on Saturday night at #Preservation Bay, #Tasmania, AU ©Chatwin Photography Thanks Marta 1/30 #eustorm pic.twitter.com/LdRWbGVk6Z
— #eustorm (@EUStormMap) 16 marca 2017
Autor: AD/tw / Źródło: matadornetwork.com, TVN Meteo, x-news
Źródło zdjęcia głównego: x-news