Woda, którą odnaleziono na Księżycu, pochodzi z Ziemi - uważają amerykańscy badacze. Są solidne podstawy do tego, by brać ich teorię za prawdziwą.
Od czasu, kiedy kilka lat temu potwierdzono, że na Księżycu jest woda, badacze zastanawiają się, skąd się tam wzięła. Myślano o tym, że przyniosły ją ze sobą komety, czyli pylaste "kule śnieżne", które lecąc naprzeciw Słońcu roztapiały się. Rozważano też, że pochodzi ona od meteorytów, albo nawet od samego Słońca, wysyłającego w kierunku Księżyca cząsteczki wodoru, które zaczęły wchodzić w reakcje chemiczne z tamtejszym tlenem.
Teraz naukowcy mają nową teorię: księżycowa woda pochodzi z Ziemi.
Ziemia i księżyc niegdyś jednym ciałem
Większość teorii, jakie powstały na temat narodzin Księżyca, mówi, że matką Srebrnego Globu jest Ziemia - Księżyc miałby zostać odłączony od Błękitnej Planety, kiedy w młodą Ziemię uderzył obiekt o rozmiarach Marsa. Kilka miesięcy temu badacze donieśli, że woda na Księżycu najprawdopodobniej znajduje się od początku jego istnienia. Wyjaśnienie, jakie podano w czwartek 9 maja na łamach "Science Express", brzmi: woda na Księżycu wzięła się stąd, że Ziemia miała wodę na swojej powierzchni, kiedy doszło do zderzenia.
Księżycowe skały jak oceaniczna lawa
Alberto Saal z University of Brown przyjrzał się próbkom księżycowych skał przywiezionych na Ziemię przez misje Apollo 15 i 17. Szukał przede wszystkim fenomenu, którego angielska nazwa brzmi melt inclusions. To "pęcherzyki" z wulkanicznego szkła, które zazwyczaj są uwięzione w minerałach nazywanych oliwinami. Poprzednie badania, prowadzone przez pracującego z Saalem Erika Hauriego, pokazują, że w melt inclusions występuje tyle samo wody, co w lawie formującej się na dnie ziemskich oceanów. Postanowionio sprawdzić, jaki związek mają ze sobą wyniki obu obserwacji.
Zauważono, że stosunek izotopów wodoru w jednych z najstarszych skałach księżycowych, czyli chondrytach, jest taki sam jak w ziemskiej lawie, a także różni się od stosunku izotopów wodoru w kometach. To świadczy o tym, ze księżycowa woda pochodzi z Ziemi.
Rodzą się nowe pytania
Odkrycie rodzi nowe pytania. Na przykład: jak to się stało, że w wyniku gigantycznego kataklizmu woda nie wyparowała z Ziemi.
Autor: map/tr / Źródło: popsci.com