Ucierpiał prawdopodobnie w wypadku drogowym. Dzięki pomocy ludzi odzyskał sprawność, a teraz także wolność. Wilk o imieniu Kampinos został wypuszczony na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Pod koniec kwietnia do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku w Nadleśnictwie Olsztynek trafił dwuletni wilk. Niespełna miesiąc wcześniej został on zauważony przy drodze nr 580 w pobliżu Warszawy. Kampinos miał połamaną miednicę i uszkodzoną wątrobę - wspomina opiekun wilka, Lech Serwotka, leśniczy leśnictwa Napromek.
Po pobycie w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt, podlegającemu warszawskim Lasom Miejskim, przewieziono go na Mazury. W specjalnej wolierze wilk odzyskał pełną sprawność.
Teraz wilk, któremu nadano imię Kampinos, został wypuszczony w Kampinoskim Parku Narodowym.
Głównie Karpaty
Jeszcze w ośrodku rehabilitacyjnym zwierzęciu nałożono specjalny nadajnik telemetryczny, który może pomóc w określaniu jego aktualnej lokalizacji i tras migracji.
W Polsce wilki występują głównie w Karpatach, rejonie Puszczy Białowieskiej czy na Roztoczu. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego prawdopodobnie żyje teraz jedna wataha.
Obecność tych zwierząt w Parku potwierdzono w 2015 r.. Wtedy to młodego samca zarejestrowała fotopułapka. Wcześniej wilki były widziane w latach 60. XX wieku. W latach 80. odnotowano jedno spotkanie z migrującym wilkiem.
Autor: ao//rzw / Źródło: lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe