Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił zdjęcie ogromnej pionowej chmury. Wznosiła się ona nad wyspą Andros na Oceanie Atlantyckim.
Te wysokie kolumny to chmury kłębiaste - Cumulus (są to gęste obłoki, rozbudowane pionowo na wysokość kilku lub kilkunastu kilometrów).
Wykonane przez astronautę z ISS zdjęcie zostało - dla lepszej prezentacji zjawiska - zmodyfikowane: przycięto je, poprawiono kontrast, a artefakty związane z niedoskonałością obiektywu zostały usunięte.
Jak powstają takie chmury?
Do grupy chmur Cumulus należą: Altocumulus castellanus (tworzące się w piętrze średnim) i Stratocumulus castellanus (powstałe w niskich partiach nieboskłonu). Ich nazwy nie są przypadkowe. Kształt obłoków przypomina wieże zamków (łac. castellum - zamek), które budowano w czasach średniowiecza.
Zjawiskowe kolumny chmur rozwijają się za sprawą silnego pionowego ruchu powietrza, które jest typowe dla burz.
Wyspa Andros na Bahamach
Archipelag Bahamów składa się z około 700 wysp koralowych. Wyspa Andros ma z nich największą powierzchnię - około 6000 km/kw. Jest podzielona na trzy części (północną, centralną i południową) tak zwnymi estuariami. Są to poszerzone, lejkowate ujścia rzek, które powstały w wyniku działania pływów morskich.
Na zdjęciu widać, jak rzeki dzielą wyspę na poszczególne części.
Autor: wd//rzw / Źródło: NASA Earh Observatory
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JSC/Andi Hollier