Narzędzia do badania kosmosu, w tym teleskop Hubble'a, odkryły niespotykane szczegóły w otoczeniu czarnej dziury. Wnikliwe obserwacje wykazały ogromne kule gazu odpychane od grawitacyjnego potwora i koronę bardzo gorącego gazu unoszącego się nad dyskiem materii, który wpada do czarnej dziury.
Odkrycia dokonał zespół kierowany przez Jelle Kaastra z holenderskiego instytutu badań kosmicznych SRON. Naukowcy wykorzystali dane z astronomicznej satelity XMM-Newton z europejskiego obserwatorium rentgenowskiego oraz dane z kosmicznych teleskopów Hubblea i Chandra.
Astronomowie badali czarną dziurę znajdującą się w centrum galaktyki Markarian 509 (Mrk 509), oddaloną 500 milionów lat świetlnych od Ziemi. Obiekt jest imponujący. Nie dość, że zawiera masę 300 razy cieższą od masy Słońca, to jeszcze z każdym dniem staje się coraz cięższa na skutek wchłaniania otaczającej materii, która jasno świeci podczas formowania obracającego sie dysku wokół czarnej dziury.
MRK 509 wybrano do badań, ponieważ znana ze swojej jasności na skutek turbulentnego przepływu materii.
Zdjęcie MRK 509 wykonano w kwietniu 2007 roku za pomocą teleskopu Hubble'a wyglądało tak:
Do 2011 technika się posunęła. Użycie większej ilości teleskopów wrażliwych na różne długości fal świetlnych dała naukowcom niesamowity, artysyczny obrazgalaktyki.
Autor: mm//aq / Źródło: NASA