Wiatr zrywał dachy, przewracał drzewa. Skutki niszczycielskich burz

[object Object]
Zniszczenia po burzach w Rakowcu koło Kwidzynatvn24
wideo 2/12

Od czwartku strażacy wyjeżdżali 825 razy, z czego 654 interwencje dotyczyły silnego wiatru i opadów deszczu - poinformował w piątek rano rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

- Od czwartku do dzisiejszego poranka było 825 interwencji. Mówimy tylko o interwencjach związanych z usuwaniem skutków burz, silnych wichur i opadów deszczu. W czwartek było około 680, a w piątek ponad 150 - mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

Dodał, że w czwartek najwięcej interwencji odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (ponad 200), pomorskim, łódzkim i zachodniopomorskim.

Uszkodzone dachy

Ponad 600 interwencji związanych było z usuwaniem przede wszystkim skutków silnych wichur, czyli połamanych i powalonych drzew.

- Jest kilka uszkodzonych i zerwanych dachów, głównie na Warmii i Mazurach i w województwie pomorskim - mówił Frątczak. Tłumaczył, że dachy zostały zabezpieczone folią, aby ograniczyć powstałe już straty. - Pozostałe interwencje, a było ich około 200, to jest wypompowywanie wody z zalanych piwnic budynków - dodał. W Warszawie odnotowano kilka interwencji (związanych z drzewami i z pompowaniem wody).

- Powiaty sztumski i kwidzyński najbardziej ucierpiały w województwie pomorskim, podobnie jak i Ostróda oraz powiat elbląski i braniewski w województwie warminsko-mazurskim. Biorąc pod uwagę intensywność opadów deszczu, o których mówią i ostrzegają synoptycy, żadna instalacja burzowa nie jest w stanie odprowadzić takiej dużej ilości wody. To jest opad miejscowy wynoszący kilka, kilkanaście litrów wody na metr kwadratowy. Stąd też te niejednokrotne zalania - tłumaczył rzecznik PSP. Podkreślił, w ciągu ostatniej doby z powodu warunków pogodowych nie ucierpiała żadna osoba.

Po przejściu burzowego frontu bez prądu pozostaje około czterech tysięcy odbiorców (stan na godzinę 6). W województwie małopolskim prądu nie ma 1200 odbiorców, podlaskim 953, warmińsko-mazurskim - 952, pomorskim - 950. Jak informuje Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, prace naprawcze trwają.

Posłuchaj całej rozmowy z rzecznikiem komendanta głównego PSP st. bryg. Pawłem Frątczakiem:

Paweł Frątczak opowiada o skutkach burz
Paweł Frątczak opowiada o skutkach burztvn24

Połamane drzewa i zerwane dachy

"Uwaga! Po południu i w nocy (13/06) silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu" - SMS tej treści rozesłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w czwartek po południu do osób przebywających na terenie 12 województw. Alarm obowiązywał do godziny 6 rano w piątek.

W nocy z czwartku na piątek burze przechodziły przez środkowe regiony kraju. Grzmiało i intensywnie padało między innymi w Warszawie.

ZOBACZ BURZĘ W WARSZAWIE

ZOBACZ PIORUNUJĄCY SPEKTAKL

Duże zniszczenia po burzach
Duże zniszczenia po burzachtvn24

Zalane tereny

Burze przechodziły przez Polskę od zachodu. W czwartek przez teren powiatu kwidzyńskiego przetoczyła się nawałnica.

- Zdarzenia głównie dotyczyły zalanych terenów, pomieszczeń, obiektów.Kilka dotyczyło bezpośrednio budynków i zerwanych dachów - mówił w czwartek młodszy kapitan Krzysztof Skoczek ze straży pożarnej w Kwidzynie.

Na Śląsku intensywnie pracowali strażacy z Rybnika. Przeszła tam krótka, bardzo intensywna burza z gradem. Wezwania dotyczyły dużych powalonych konarów lub niewielkich drzew.

Pożar w domu w Wielkopolsce

Jak mówił w czwartek młodszy brygadier Zbigniew Szukajło z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile, podczas burzy, która przeszła w czwartek przez północną Wielkopolskę, piorun uderzył w dom wielorodzinny w Łobżenicy.

- Działania na miejscu prowadziło dziewięć zastępów straży. Co najważniejsze, nie ma osób poszkodowanych. Jeszcze przed przybyciem pierwszych zastępów z budynku ewakuowało się sześć osób, w tym dwoje dzieci - powiedział Szukajło.

Jak dodał, "od uderzenia piorunu w maszt zapaliła się instalacja elektryczna w budynku, wybuchł pożar. Nadpalona została konstrukcja drewniana dachu i poddasza". - Działania były bardzo utrudnione ze względu na duże zadymienie i ciężko było zlokalizować źródło pożaru - podkreślił.

Interwencje na Pomorzu

W czwartek po południu dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Krzysztof Szewel przekazał, że zgłoszenia w regionie głównie dotyczyły podtopień i drzew tarasujących drogi. Doszło też do uszkodzenia dachów sześciu budynków mieszkalnych i gospodarczych: dwóch w Mikołajkach Pomorskich i czterech w Dzierzgoniu.

Powalone silnymi podmuchami wiatru drzewa zatarasowały w okolicy Sztumu drogę krajową 55. Straż usunęła wiatrołomy i szosa jest przejezdna. Padające drzewa spowodowały też zerwanie kilkunastu napowietrznych linii energetycznych.

Gradobicie w Kwidzynie (woj. pomorskie)
Gradobicie w Kwidzynie (woj. pomorskie)tvn24
Połamane drzewa w powiecie sztumskim
Połamane drzewa w powiecie sztumskimtvn24

Piorun uderzył w magazyn

Jak poinformował rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi Łukasz Górczyński, najprawdopodobniej wyładowanie atmosferyczne było przyczyną ognia, który w czwartek około godziny 16 pojawił się w przewodach wentylacyjnych budynku magazynowego firmy odzieżowej przy ul. Traktorowej 148/158. Na miejscu interweniowało siedem jednostek straży pożarnej.

Konieczna była ewakuacja 450 osób. Pożar został opanowany, a w jego gaszeniu brało udział siedem jednostek straży pożarnej.

Na Pomorzu przeszły nawałnice
Na Pomorzu przeszły nawałnicetvn24

Groźnie też na Warmii i Mazurach

- Na Warmii i Mazurach skutki nawałnic to w większości powalone drzewa tarasujące drogi - podał w czwartek rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie starszy kapitan Rafał Melnyk.

W powiecie elbląskim strażacy usuwali około 20 połamanych drzew, w tym drzewo, które oparło się o budynek mieszkalny. Inne drzewo przewróciło się na samochód. Nie było poszkodowanych. W powiecie ostródzkim wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego. Między Pieniężnem a Sawitami drzewo przewróciło się na tory.

Na trasie S7 Gdańsk-Warszawa podmuch wiatru przewrócił na wysokości Pasłęka samochód ciężarowy. Policja poinformowała, że ciężarówka już została postawiona na koła i trasa jest przejezdna. Między Mrągowem a Giżyckiem, w Wilkasach ulewa zalała drogę krajową nr 59. Jezdnia była nieprzejezdna na długości 200 metrów. Wodę z drogi wypompowywali strażacy.

Autor: akw, anw/aw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy tydzień przyniesie opady deszczu, a miejscami również burze. Podczas wyładowań dodatkowym zagrożeniem stanie się porywisty wiatr. Gdzie spodziewać się gwałtownych zjawisk pogodowych?

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2025. Z najnowszych prognoz wynika, że nadchodzące święta mogą być deszczowe w wielu regionach, a miejscami także burzowe. Temperatura może podzielić Polskę.

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Pogoda na dziś. Niedziela 13.04 zapowiada się ciepło i pogodnie, chociaż po południu miejscami pojawi się więcej chmur. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 23 stopnie Celsjusza. Biomet okaże się korzystny.

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Źródło:
ScienceAlert, Yale School of Medicine

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"