Wiatr łamał drzewa, woda zalewała budynki. Setki interwencji po gwałtownych burzach

[object Object]
Hażlach po intensywnych opadachMarcin Morawiec
wideo 2/7

Do 699 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz i silnych wiatrów wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatniej doby - powiedział w poniedziałek rano rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak. W ciągu ostatnich trzech dni strażacy interweniowali łącznie prawie 1500 razy.

Od soboty rano nad Polską przechodziły burze. Do wczesnych godzin popołudniowych były słabe, jednak po południu stały się miejscami silne. Towarzyszyły im opady deszczu, a lokalnie także gradu. W niedzielę także grzmiało w wielu regionach.

Setki interwencji

Jak powiedział Frątczak, w niedzielę strażacy interweniowali 699 razy, z czego 359 razy na Śląsku, 106 razy na Opolszczyźnie i 77 razy w Małopolsce.

W niedzielę lekko uszkodzonych zostało 11 budynków, w tym pięć mieszkalnych. Ponad sto razy strażacy interweniowali w związku z usuwaniem połamanych przez wichury drzew, które tarasowały ulice i drogi. Takich interwencji w województwie mazowieckim było 23, na Śląsku 20, a w Wielkopolsce 16.

Rzecznik poinformował również, że strażacy 447 razy wypompowywali wodę z zalanych piwnic. Aż 272 takich zdarzeń było na Śląsku, 63 na Opolszczyźnie, 43 w Małopolsce. Doszło także do 92 przypadków zalania dróg, najwięcej - 67 na Śląsku i 10 w Wielkopolsce.

Przez wyładowania atmosferyczne wybuchło także pięć pożarów.

Frątczak powiedział, że tylko w niedzielę w usuwanie skutków nawałnic zaangażowanych było ponad cztery tysiące strażaków i 811 samochodów Straży Pożarnej.

Zniszczenia upraw, uszkodzona droga

W Kórniku sobotnie gwałtowne opady deszczu podmyły fragment drogi powiatowej, w której powstała ogromna wyrwa. Jak mówili mieszkańcy, deszcz padał prawie dwie godziny, spadł też duży grad. Jak relacjonował sołtys Kórnika, ulewne opady zniszczyły uprawy wielu rolników. Zniszczona została między innymi pięciohektarowa plantacja cukinii.

W Hażlachu, na placu budowy lokalnej biblioteki, woda, która wylała z pobliskiej rzeki, sięgała wysokości ponad metra.

- Wystarczyły ponad dwie godziny deszczu, by z niegroźnego strumyka zrobił się rwący potok, który zalał okoliczne domy oraz plac budowy i pobliskie boisko - powiedział Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach.

- Wstępnie wiemy, że zostały zniszczone u nas dwa mostki i osunęła się ziemia przy drodze powiatowej. Ten teren jest teraz już zabezpieczony - dodał. Pełen obraz strat ma być znany w poniedziałek. Wójt dodał, że tego typu opady występują w gminie Hażlach rzadko, bo raz na 10 lat.

Stan wody w rzekach na godzinę 6 ranopogodynka.pl

W Brzeszczach woda zalała szkoły

W miejscowości Brzeszcze (województwo małopolskie), poranna burza spowodowała w niedzielę wiele podtopień.

- Sytuacja wygląda bardzo źle. Mamy podtopienia lokalne - powiedział Robert Adamczyk, zastępca wójta gminy Brzeszcze. Dodał, że podtopione zostały miejsca publiczne, takie jak szkoły oraz basen. W poniedziałek ma zostać powołana komisja, która oszacuje straty, będą wypłacane odszkodowania.

- W tej chwili sytuacja jest opanowana, nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców - poinformowała w niedzielę komendant Danuta Bułka-Morelczyk z Gminnej Ochrony Przeciwpożarowej w Brzeszczach. Dodała, że straż otrzymała około 40 zgłoszeń. Służby były rozdysponowane do usuwania wody w piwnicach.

- W tej chwili mam w piwnicy wodę pod sam sufit. Cały garaż zalany, cała działka. Jest to tragiczne – powiedział pan Jacek, któremu woda zalała dom. Oszacował, że straty, jakie poniósł mogą wynosić do 30 tysięcy złotych.

"Czegoś takiego, jak żyję, to jeszcze nie było"

- Tu, gdzie się znajdujemy, w Biernatkach, zniszczenie jest praktycznie 100 procent – mówił Maciej Jańczuk z miejscowości Kórnik (województwo wielkopolskie), właściciel sadu zniszczonego przez ulewę i opady gradu. Jak oszacował sadownik, w drugim sadzie zniszczenia wynoszą około 70-80 procent. Według niego, jabłka i gruszki nadają się tylko na "przemysł", a większość i tak pewnie zgnije na drzewach.

- Były podobne lata. Właściwie często pada grad, ale takiego czegoś, jak żyję, to jeszcze nie było - dodał Jańczuk. Jak mówił, grad padał dwa razy, a w ciągu dwóch godzin przeszły trzy burze.

Jańczuk relacjonował, że udało mu się schronić przed najgorszym. Jadąc samochodem na drodze do Kórnika, zobaczył czarne chmury. Opady były tak silne, że sadownik nie miał szans wjechać samochodem do garażu, zatrzymał się przy płocie. Pierwszą burzę przeczekał w samochodzie.

[object Object]
W Hażlach woda zalewała piwnicetvn24
wideo 2/8

Zalane mosty i domy

Michał Swoboda z cieszyńskiej powiatowej straży pożarnej poinformował w niedzielę, że w wyniku porannych i przedpołudniowych opadów ratownicy byli wzywani tam ponad sto razy. Strażacy pompowali wodę z piwnic domów. W Kończycach Wielkich uratowali most, gdzie woda przelewała się górą. W Cieszynie drzewo runęło na dwa samochody.

Sporo pracy po burzach mieli też strażacy w okolicy Bielska-Białej. W terenie pracowało również wielu strażaków z powiatu oświęcimskiego w województwie małopolskim. Tam burza także dała się we znaki mieszkańcom, szczególnie w Brzeszczach i Jawiszowicach.

Deszcz i grad

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy od Was zdjęcia i nagrania, na których można zobaczyć weekendową aurę.

"Oberwanie chmury w Kórniku (Wielkopolska). Ulewny deszcz z gradem wielkości wiśni, silny wiatr. Pada już od półtorej godziny. Drogi zalane, piwnice i garaże podtopione" - napisała w sobotę Reporterka 24 o nicku Margo, która wysłała na Kontakt 24 nagranie z ulicą przypominającą rzekę.

Zobacz nagranie z Kórnika:

Podtopienia w Kórniku (Wielkopolskie)
Podtopienia w Kórniku (Wielkopolskie)margo/Kontakt 24

Zobacz wszystkie materiały, które otrzymaliśmy na Kontakt 24:

Autor: dd//aw / Źródło: Kontakt 24, TVN Meteo, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Najbliższe dni w Polsce przyniosą niską temperaturę, a od czwartku także opady śniegu. Pod koniec tygodnia, za sprawą wyżu z centrum nad północną Skandynawią, nastąpi wyraźne ochłodzenie.

Jest szansa na to, że trochę mocniej sypnie śniegiem

Jest szansa na to, że trochę mocniej sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę 12.02. Noc w całym kraju będzie mroźna. Dzień przyniesie na ogół słoneczną i pogodną aurę. Termometry pokażą maksymalnie od -1 do 4 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 12.02. Przed nami lodowata noc

Pogoda na jutro - środa, 12.02. Przed nami lodowata noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed mroźną nocą, podczas której termometry mogą pokazać -16 stopi Celsjusza. Obowiązuje też prognoza zagrożeń pogodowych na kolejne dni. Wynika z niej, że poza mrozem pojawią się także marznące opady i oblodzenie.

Trzaskający mróz i lód na drogach. Tu należy zachować ostrożność

Trzaskający mróz i lód na drogach. Tu należy zachować ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przed nami pełnia Księżyca. W środę nocne niebo rozświetli tak zwany Śnieżny Księżyc.

Przed nami pełnia Śnieżnego Księżyca

Przed nami pełnia Śnieżnego Księżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl, almanac.com

Trzy burze śnieżne, praktycznie jedna po drugiej, uderzą w krótkim czasie w Stany Zjednoczone. Ostrzeżenia przed obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i powodziami wydano na terenie 26 stanów.

Trzy burze śnieżne. Miliony Amerykanów objętych alertami

Trzy burze śnieżne. Miliony Amerykanów objętych alertami

Źródło:
CNN, ABC News

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić swój kształt w ciągu ostatnich 20 lat - uważają naukowcy. Ich badanie może dostarczyć cennych informacji na temat funkcjonowania pola magnetycznego, które odgrywa kluczową rolę w ochronie naszej planety przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym.

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić kształt

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić kształt

Źródło:
BBC, CNN

Naukowcy obawiają się, że zjawisko La Nina, które zazwyczaj prowadzi do spadku temperatury na świecie, mogło stracić swój wpływ na hamowanie globalnego ocieplenia. Obawy wśród ekspertów wzbudziły dane zunijnego programu Copernicus, pokazujące, że tegoroczny styczeń był najgorętszy w historii pomiarów.

Czy La Nina traci swoją supermoc? Naukowcy zadają sobie ważne pytanie

Czy La Nina traci swoją supermoc? Naukowcy zadają sobie ważne pytanie

Źródło:
Phys.org

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Źródło:
IMGW

Śnieg pojawił się w niektórych regionach Grecji. Biało zrobiło się w górach położonych na kontynencie, a także na Krecie i Eubei. Zimowa aura nie odpuści, bo w środę również może sypać śnieg.

Zimowa aura zapanowała w Grecji

Zimowa aura zapanowała w Grecji

Źródło:
ENEX, lifo.gr

Obfite opady śniegu sparaliżowały Stambuł. We wtorek w kilku dzielnicach tureckiej metropolii zamknięto szkoły, a samochody ślizgały się na ośnieżonych i oblodzonych drogach. Utrudnienia zanotowano także w ruchu lotniczym.

Śnieżyca w Stambule. Utrudnienia na drogach, odwołane loty i pozamykane szkoły

Śnieżyca w Stambule. Utrudnienia na drogach, odwołane loty i pozamykane szkoły

Źródło:
PAP, Anadolu Ajansi

Na francuskiej wyspie Amsterdam od połowy stycznia trwa pożar. Ogień zniszczył ponad połowę jej powierzchni, ale służby nie podejmują akcji gaśniczej - terytorium jest zbyt odległe i niedostępne, by ją poprowadzić. Przyrodnicy obawiają się, że pożar poważnie wpłynie na rzadkie gatunki bytujące na wyspie.

Wyspa płonie od miesiąca. Jest zbyt daleko, by gasić pożar

Wyspa płonie od miesiąca. Jest zbyt daleko, by gasić pożar

Źródło:
Radio France, France24

Ponad dwa tysiące szkół w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii odwołało w poniedziałek zajęcia. Tego dnia uczniowie mieli wrócić do nauki po wakacyjnej przerwie. Decyzja o przełożeniu rozpoczęcia roku szkolnego jest związana z ekstremalnymi upałami, jakie obecnie występują w Brazylii

Z powodu upału rok szkolny zacznie się później

Z powodu upału rok szkolny zacznie się później

Źródło:
Reuters, Globo, Agencia Brasil, MetSul

Sytuacja sejsmiczna na greckim Santorini nadal martwi ekspertów i lokalnych mieszkańców. W nocy z poniedziałku na wtorek na wyspie zanotowano jeden z najsilniejszych do tej pory wstrząsów. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Dominika Ziółkowska, naukowcy rozważają dwa scenariusze rozwoju sytuacji.

12 tysięcy wstrząsów, dwa scenariusze dla Santorini. "To jest bardzo dziwne uczucie"

12 tysięcy wstrząsów, dwa scenariusze dla Santorini. "To jest bardzo dziwne uczucie"

Źródło:
TVN24, eKathimerini

Z jednej z farm w okolicach miejscowości Storvika w Norwegii uciekło co najmniej 27 tysięcy łososi. Mogą one stanowić zagrożenie dla ryb żyjących na wolności, ponieważ są nosicielami nieznanych im chorób i pasożytów.

Z przemysłowej hodowli uciekło 27 tysięcy łososi. Mogą zagrażać rybom żyjącym na wolności

Z przemysłowej hodowli uciekło 27 tysięcy łososi. Mogą zagrażać rybom żyjącym na wolności

Źródło:
PAP

Pożary lasów trawią centralną i południową część Chile. Walkę z ogniem utrudniają warunki pogodowe i działania ludzkie - wiele ognisk zostało wznieconych celowo. Wyczerpanych strażaków wspierają osoby prywatne, dowożące wodę do gaszenia własnymi samochodami.

"Nadchodzi lato i zaczynasz się bać, bo wiesz, co się stanie"

"Nadchodzi lato i zaczynasz się bać, bo wiesz, co się stanie"

Źródło:
PAP, Reuters, EFE, Las Noticias de Malleco

Noc z poniedziałku na wtorek w całym kraju okazała się mroźna. Na Mazowszu termometry pokazały poniżej -10 stopni Celsjusza, a nawet w najcieplejszym miejscu temperatura spadła do -3,5 st. C. Jeszcze niższe wartości zanotowano przy gruncie.

Poniżej zera w całej Polsce, przy ziemi -15 stopni

Poniżej zera w całej Polsce, przy ziemi -15 stopni

Źródło:
IMGW CMM, tvnmeteo.pl

Czarne wilki zostały zaobserwowane w polskim lesie. W Europie osobniki o takim umaszczeniu pojawiają się dość rzadko - jest ono charakterystyczne dla populacji zamieszkujących Amerykę Północną. Jak wyjaśnili przyrodnicy, gen kodujący czarne umaszczenie bywa dla drapieżników zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Źródło:
Fundacja SAVE, AP

Międzynarodowy zespół naukowców przedstawił niepokojącą wizję Arktyki za blisko 80 lat. Jak stwierdzili badacze, jeśli zmiany klimatu nie zahamują, pod koniec tego stulecia najzimniejszy obszar na Ziemi będzie praktycznie nie do poznania. To, co może się stać, będzie miało bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla planety, ale także i dla jej mieszkańców.

Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata. Jak może wyglądać pod koniec stulecia?

Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata. Jak może wyglądać pod koniec stulecia?

Źródło:
nsidc.org

760 gospodarstw domowych zostało w niedzielę pozbawionych dostępu do prądu w dolinie Montafon w Austrii. Na półtorej godziny ulice popularnego kurortu narciarskiego pogrążyły się w ciemnościach. Jak się okazało, za awarią sieci stały kuny, które przegryzły izolację kabla.

Alpejski kurort pogrążył się w ciemnościach, bo kuny przegryzły kabel

Alpejski kurort pogrążył się w ciemnościach, bo kuny przegryzły kabel

Źródło:
PAP, oe.24

Pożar w Parku Narodowym Grampians w Australii został opanowany, ale strażacy nie przerywają pracy - kolejne dni mają przynieść warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia. Skalę zniszczeń, jakie spowodowały płomienie, doskonale widać na obrazach satelitarnych udostępnionych przez unijną agencję Copernicus.

W dwa miesiące spłonęła większość parku narodowego

W dwa miesiące spłonęła większość parku narodowego

Źródło:
ABC News, The Conversation, Copernicus

Mieszkańcy Iranu uciekają przed mrozem do gorących źródeł. Położona w zachodniej części kraju miejscowość Urmia, znana z wód termicznych, przyciągnęła w niedzielę wielu turystów. Goście przyjeżdżali nawet z oddalonej o ponad 600 kilometrów stolicy, Teheranu.

Przed mrozem chowają się w gorących źródłach

Przed mrozem chowają się w gorących źródłach

Źródło:
rudaw.net, wetteronline.de

Na Maderze potwierdzono pojawienie się dengi. Jak dotąd nie odnotowano przypadków przeniesienia choroby na człowieka, a władze podkreślają, że "sytuacja jest pod kontrolą", jednak apelują o ostrożnść. Madera to popularny kierunek wyjazdów polskich turystów.

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Źródło:
PAP, Times of Madeira, tvn24.pl

Intensywne ulewy nawiedziły wschodnią Australię. Na przedmieściach Sydney ulice w poniedziałek wypełniły się wodą, a kierowcy nie mogli wydostać się z zalanych aut. Mocno padało także w innych miastach, a meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec niebezpieczeństw.

Lunęło i sypnęło gradem tak, że powybijało szyby w oknach

Lunęło i sypnęło gradem tak, że powybijało szyby w oknach

Źródło:
Reuters, ABC News

Przed nami coraz chłodniejsze dni i mroźniejsze noce. Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga mroźny podmuch ze wschodu

Pogoda na 16 dni: nadciąga mroźny podmuch ze wschodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W jej poszukiwania siedem lat temu zaangażował się osobiście Tom Hardy. Daisy, labradorka z Wielkiej Brytanii, wróciła w końcu do swoich właścicieli. - Trzymaliśmy jej zdjęcie na kominku i patrzyliśmy na nie każdego dnia, myśląc o niej i o tym, gdzie może być. To absolutne spełnienie marzeń - mówi o odnalezieniu psiaka "Guardianowi" Rita Potter, opiekunka Daisy.

Po ponad siedmiu latach od kradzieży Daisy wraca do swoich opiekunów. "To spełnienie marzeń"

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

Jedna osoba zginęła, a druga została ranna w wyniku zejścia lawiny w rejonie kanionu Big Cottonwood w amerykańskim stanie Utah. Jak poinformowało biuro szeryfa hrabstwa Salt Lake, na razie nie wiadomo, co ją wywołało.

Lawina porwała dwóch narciarzy, jeden zginął

Lawina porwała dwóch narciarzy, jeden zginął

Źródło:
CNN, foxweather.com

Fala mrozu nadciągnęła nad Iran. W niedzielę władze wydały nakaz zamknięcia szkół i urzędów publicznych w co najmniej dziesięciu stanach, aby zaoszczędzić energię elektryczną. Do części Irańczyków zaapelowano, by ograniczyli przemieszczanie się z powodu obfitych opadów śniegu.

Spadło pół metra śniegu, szkoły i urzędy zamknięte przez mróz

Spadło pół metra śniegu, szkoły i urzędy zamknięte przez mróz

Źródło:
PAP, Reuters

Po dokładniejszych obserwacjach wzrosło ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią w 2032 roku. Eksperci zapewnili jednak, że nie ma powodów do niepokoju. Ustalenie, czy rzeczywiście znajdujemy się na kursie kolizyjnym, to bowiem złożony proces, a prawdopodobieństwo zderzenia jeszcze wielokrotnie się zmieni.

Ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią wzrosło niemal dwukrotnie

Ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią wzrosło niemal dwukrotnie

Źródło:
space.com, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

Środkowoazjatyckie wydry rzeczne prawdopodobnie zniknęły z Kirgistanu. Badacze wyjaśnili, że w niegdysiejszym głównym siedlisku tego gatunku w Azji Środkowej od 2023 roku nie zaobserwowano ani jednego zwierzęcia. Jak podkreślili, ich zniknięcie może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla kirgiskich ekosystemów.

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Źródło:
24.kg, AFP