Wiatr łamał drzewa, woda zalewała budynki. Setki interwencji po gwałtownych burzach

[object Object]
Hażlach po intensywnych opadachMarcin Morawiec
wideo 2/7

Do 699 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz i silnych wiatrów wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatniej doby - powiedział w poniedziałek rano rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak. W ciągu ostatnich trzech dni strażacy interweniowali łącznie prawie 1500 razy.

Od soboty rano nad Polską przechodziły burze. Do wczesnych godzin popołudniowych były słabe, jednak po południu stały się miejscami silne. Towarzyszyły im opady deszczu, a lokalnie także gradu. W niedzielę także grzmiało w wielu regionach.

Setki interwencji

Jak powiedział Frątczak, w niedzielę strażacy interweniowali 699 razy, z czego 359 razy na Śląsku, 106 razy na Opolszczyźnie i 77 razy w Małopolsce.

W niedzielę lekko uszkodzonych zostało 11 budynków, w tym pięć mieszkalnych. Ponad sto razy strażacy interweniowali w związku z usuwaniem połamanych przez wichury drzew, które tarasowały ulice i drogi. Takich interwencji w województwie mazowieckim było 23, na Śląsku 20, a w Wielkopolsce 16.

Rzecznik poinformował również, że strażacy 447 razy wypompowywali wodę z zalanych piwnic. Aż 272 takich zdarzeń było na Śląsku, 63 na Opolszczyźnie, 43 w Małopolsce. Doszło także do 92 przypadków zalania dróg, najwięcej - 67 na Śląsku i 10 w Wielkopolsce.

Przez wyładowania atmosferyczne wybuchło także pięć pożarów.

Frątczak powiedział, że tylko w niedzielę w usuwanie skutków nawałnic zaangażowanych było ponad cztery tysiące strażaków i 811 samochodów Straży Pożarnej.

Zniszczenia upraw, uszkodzona droga

W Kórniku sobotnie gwałtowne opady deszczu podmyły fragment drogi powiatowej, w której powstała ogromna wyrwa. Jak mówili mieszkańcy, deszcz padał prawie dwie godziny, spadł też duży grad. Jak relacjonował sołtys Kórnika, ulewne opady zniszczyły uprawy wielu rolników. Zniszczona została między innymi pięciohektarowa plantacja cukinii.

W Hażlachu, na placu budowy lokalnej biblioteki, woda, która wylała z pobliskiej rzeki, sięgała wysokości ponad metra.

- Wystarczyły ponad dwie godziny deszczu, by z niegroźnego strumyka zrobił się rwący potok, który zalał okoliczne domy oraz plac budowy i pobliskie boisko - powiedział Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach.

- Wstępnie wiemy, że zostały zniszczone u nas dwa mostki i osunęła się ziemia przy drodze powiatowej. Ten teren jest teraz już zabezpieczony - dodał. Pełen obraz strat ma być znany w poniedziałek. Wójt dodał, że tego typu opady występują w gminie Hażlach rzadko, bo raz na 10 lat.

Stan wody w rzekach na godzinę 6 ranopogodynka.pl

W Brzeszczach woda zalała szkoły

W miejscowości Brzeszcze (województwo małopolskie), poranna burza spowodowała w niedzielę wiele podtopień.

- Sytuacja wygląda bardzo źle. Mamy podtopienia lokalne - powiedział Robert Adamczyk, zastępca wójta gminy Brzeszcze. Dodał, że podtopione zostały miejsca publiczne, takie jak szkoły oraz basen. W poniedziałek ma zostać powołana komisja, która oszacuje straty, będą wypłacane odszkodowania.

- W tej chwili sytuacja jest opanowana, nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców - poinformowała w niedzielę komendant Danuta Bułka-Morelczyk z Gminnej Ochrony Przeciwpożarowej w Brzeszczach. Dodała, że straż otrzymała około 40 zgłoszeń. Służby były rozdysponowane do usuwania wody w piwnicach.

- W tej chwili mam w piwnicy wodę pod sam sufit. Cały garaż zalany, cała działka. Jest to tragiczne – powiedział pan Jacek, któremu woda zalała dom. Oszacował, że straty, jakie poniósł mogą wynosić do 30 tysięcy złotych.

"Czegoś takiego, jak żyję, to jeszcze nie było"

- Tu, gdzie się znajdujemy, w Biernatkach, zniszczenie jest praktycznie 100 procent – mówił Maciej Jańczuk z miejscowości Kórnik (województwo wielkopolskie), właściciel sadu zniszczonego przez ulewę i opady gradu. Jak oszacował sadownik, w drugim sadzie zniszczenia wynoszą około 70-80 procent. Według niego, jabłka i gruszki nadają się tylko na "przemysł", a większość i tak pewnie zgnije na drzewach.

- Były podobne lata. Właściwie często pada grad, ale takiego czegoś, jak żyję, to jeszcze nie było - dodał Jańczuk. Jak mówił, grad padał dwa razy, a w ciągu dwóch godzin przeszły trzy burze.

Jańczuk relacjonował, że udało mu się schronić przed najgorszym. Jadąc samochodem na drodze do Kórnika, zobaczył czarne chmury. Opady były tak silne, że sadownik nie miał szans wjechać samochodem do garażu, zatrzymał się przy płocie. Pierwszą burzę przeczekał w samochodzie.

[object Object]
W Hażlach woda zalewała piwnicetvn24
wideo 2/8

Zalane mosty i domy

Michał Swoboda z cieszyńskiej powiatowej straży pożarnej poinformował w niedzielę, że w wyniku porannych i przedpołudniowych opadów ratownicy byli wzywani tam ponad sto razy. Strażacy pompowali wodę z piwnic domów. W Kończycach Wielkich uratowali most, gdzie woda przelewała się górą. W Cieszynie drzewo runęło na dwa samochody.

Sporo pracy po burzach mieli też strażacy w okolicy Bielska-Białej. W terenie pracowało również wielu strażaków z powiatu oświęcimskiego w województwie małopolskim. Tam burza także dała się we znaki mieszkańcom, szczególnie w Brzeszczach i Jawiszowicach.

Deszcz i grad

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy od Was zdjęcia i nagrania, na których można zobaczyć weekendową aurę.

"Oberwanie chmury w Kórniku (Wielkopolska). Ulewny deszcz z gradem wielkości wiśni, silny wiatr. Pada już od półtorej godziny. Drogi zalane, piwnice i garaże podtopione" - napisała w sobotę Reporterka 24 o nicku Margo, która wysłała na Kontakt 24 nagranie z ulicą przypominającą rzekę.

Zobacz nagranie z Kórnika:

Podtopienia w Kórniku (Wielkopolskie)
Podtopienia w Kórniku (Wielkopolskie)margo/Kontakt 24

Zobacz wszystkie materiały, które otrzymaliśmy na Kontakt 24:

Autor: dd//aw / Źródło: Kontakt 24, TVN Meteo, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami śniegu, silnym wiatrem i oblodzeniem. W wielu regionach kraju na drogach może być ślisko. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Obfite opady śniegu, oblodzone drogi. IMGW ostrzega

Obfite opady śniegu, oblodzone drogi. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Zimowa aura nastała w wielu regionach kraju. - Są takie miejsca w Polsce, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu - powiedział w piątek na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia z miejscowości, w których zrobiło się biało.

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W wielu regionach Polski zrobiło się biało, a śnieg cały czas sypie. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrosła do około 20-30 centymetrów. Sprawdź, gdzie występują opady.

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Strefy opadów wędrują nad Polską. Gdzie pada śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7