W dobie pandemii wiele osób ograniczyło swoją aktywność fizyczną. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła, by dorosłe osoby codziennie poświęcały 21 minut na ruch. Wcześniejsze rekomendacje dotyczyły jedynie zdrowych dorosłych, teraz zalecenie jest kierowane także do chorych przewlekle.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca osobom dorosłym w wieku 18-64 lat około 21 minut aktywności fizycznej dziennie w celu poprawy wydolności sercowo-oddechowej i mięśniowej, zdrowia kości, zmniejszenia ryzyka zapadalności na choroby niezakaźne i depresję. W tygodniu dorośli powinni wykonywać co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń lub co najmniej 75 minut ćwiczeń intensywnych albo łączyć ćwiczenia o umiarkowanej i dużej intensywności.
Chodzi o aktywność fizyczną wykonywaną w czasie wolnym, taką jak spacery, taniec, ogrodnictwo, piesze wycieczki, pływanie, jazda na rowerze, prace domowe, zabawy, gry, sport czy zaplanowane ćwiczenia, a także zajęcia zawodowe, jak praca.
Aktywność w dobie pandemii
Nowe zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej pojawiają się w czasie, gdy pandemia koronawirusa nadal sieje spustoszenie na całym świecie - a nadwaga czy otyłość wiążą się ze zwiększonym ryzykiem ciężkiej choroby i hospitalizacji z powodu COVID-19 - zauważa portal CNN.
Organizacja zalecała już wcześniej, by dorośli poświęcali tyle czasu na ćwiczenia, ale poprzednie zalecenia były skierowane do zdrowych osób. Nowe rekomendacje obejmują teraz osoby żyjące z chorobami przewlekłymi.
- Bycie aktywnym fizycznie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia - może pomóc przedłużyć życie o lata - zaznaczył w komunikacie prasowym dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Liczy się każdy ruch, zwłaszcza teraz, gdy radzimy sobie z ograniczeniami pandemii. Wszyscy musimy poruszać się każdego dnia - bezpiecznie i kreatywnie - dodał.
- Aktywność fizyczna dowolnego rodzaju i jakikolwiek jej czas trwania może poprawić zdrowie i samopoczucie, ale więcej zawsze oznacza lepiej. A jeśli musisz spędzić dużo czasu siedząc w bezruchu - czy to w pracy, czy w szkole - powinieneś wykonywać więcej aktywności fizycznej, aby przeciwdziałać szkodliwym skutkom siedzącego trybu życia - stwierdził dr Rüdiger Krech, dyrektor ds. promocji zdrowia w WHO.
Autor: kw / Źródło: PAP, WHO
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock