Naukowcy z amerykańskiej organizacji NOAA już kilka razy natknęli się na mniszkę hawajską z węgorzem w nosie. Badacze mają dwie hipotezy "jak do tego dochodzi".
Naukowcy z Programu Badań nad Mniszkami Hawajskimi NOAA (Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej) obserwują ten gatunek z rodziny fokowatych od 40 lat. Jednak to w ostatnich latach mieli okazję obserwować dość intrygujące zjawisko, jakim niewątpliwie są mniszki… z węgorzem w nosie. Jak informuje NOAA, naukowcy natknęli się na nie kilka razy.
"Nie wiemy, czy to po prostu dziwny przypadek, czy zjawisko, które w przyszłości będziemy obserwować częściej" - informuje NOAA na swojej stronie internetowej.
Młodą fokę zaobserwowano latem w atolu French Frigate Shoals na Północno-Zachodnich Wyspach Hawajskich.
Wciskają pysk w szczeliny w rafach
Badacze nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, w jaki sposób węgorz znalazł się w nozdrzu foki. Wysuwają jednak dwie zasadnicze teorie.
W poszukiwaniu pożywienia mniszki hawajskie wciskają pysk w szczeliny rafy koralowej, pod kamienie, grzebią też w piasku. Ich potencjalne ofiary, na przykład węgorze, lubią się chować w takich miejscach.
Druga wysuwaną hipotezą jest ta, że foka złapała i połknęła węgorza, jednak niedługo później go zwróciła. Węgorz jednak wydostał się przez niewłaściwy otwór - przez nos, a nie przez pysk.
Jak zapewnia NOAA, wszystkie foki w takiej dziwnej sytuacji zostały szybko złapane przez odpowiednie służby, a węgorze zostały delikatnie usunięte. Mniszki nie odniosły obrażeń i wypuszczono je na wolność.
Operacja nie trwała nawet minuty
Podobną interwencję przeprowadzili naukowcy z NOAA w lipcu 2016 roku. Jak napisano na Facebooku, węgorz mierzący około 60 centymetrów utknął w prawym nozdrzu foki LH02. Cała akcja wyciągania węgorza trwała 45 sekund. "To było prawie jak te magiczne sztuczki, kiedy wyciągasz coś z kapelusza" - czytamy. Foka - w przeciwieństwie do węgorza - wyszła z zabiegu bez szwanku, "nie polała się też krew".
Mniszka hawajska to gatunek zagrożony wyginięciem, występuje jedynie w pobliżu archipelagu Hawaje. Według informacji NOAA, w 2016 roku zaobserwowano około 1400 osobników. Samice są większe od samców i dorastają do 2,4 metra, samce zaś do 2,1 metra.
Autor: ao/map / Źródło: NOAA
Źródło zdjęcia głównego: NOAA Fisheries/Brittany Dolan