No i zaczęło się. Jest naprawdę gorąco. Słupki rtęci poszybowały ponad 30 st. C. Wielu z nas trudno przyzwyczaić się do tak gwałtownego skoku temperatur, ale warto pamiętać, że może on mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza gdy uprawiamy dużo sportu.
Nim przyzwyczaimy się do upału, minie trochę. Nasz organizm przyzwyczaja się bowiem do wysokich temperatur przez 10 do 14 dni. Zanim zaaklimatyzuje się na dobre, często przeżywamy trudne chwile, zwłaszcza w pierwszych dniach.
Towarzyszy nam osłabienie, ból głowy, a nawet nudności. A to, dlatego, że przez proces pocenia pozbywamy się toksyn z naszego organizmu.
Ćwiczenia w ukropie
Są jednak ludzie, którzy celowo wykorzystują wysokie temperatury w celach na pierwszy rzut oka sprzecznych z naturą. Nauczycielka jogi z Nowego Jorku, Kay Kay Clivio, daje lekcje w pomieszczeniu, gdzie panuje od 35 do 37 st. C.
- Wielu początkujących na moich zajęciach ma nudności, co jest spowodowane uwalnianiem się toksyn z organizmu wraz z potem. Ciepło ma funkcję detoksykacyjną - mówi Clivio. I dodaje, że wysoka temperatura ma wymiar terapeutyczny i dobrze działa na nasze zdrowie.
Wysoka temperatura a gibkość ciała
- Ciepło rozluźnia mięśnie i sprawia, że są bardziej elastyczne - twierdzi trenerka.
Zgadza się z nią prof. Michele Olson z Uniwersytetu Auburn w Alabamie. Według niej ciepło pomaga w treningu, przyspieszając krążenie.
- Nasze ciało jest zaprogramowane do wysiłku w cieple. Właśnie dlatego się pocimy - mówi prof. Olson.
Wysoka temperatura przyspiesza akcję serca, intensyfikując przepływ krwi w organizmie, w tym w mięśniach, sprawiając, że lepiej się rozciągają. - To właśnie dlatego rozgrzewamy się przed ćwiczeniami - mówi naukowiec.
Jak ćwiczyć
By jednak nie doprowadzić do groźnego odwodnienia, ćwicząc w upale należy pamiętać o kilku rzeczach.
Po pierwsze: dużo pić. Na 30 minut przed treningiem, potem co 20 minut podczas wysiłku i bezpośrednio po nim, nawet kiedy nie czujemy pragnienia. Najlepiej sprawdza się woda, a napojami dla sportowców możemy wspomagać się, gdy wysiłek fizyczny trwa dłużej niż godzinę.
Po drugie pamiętajmy o nasmarowaniu ciała kremami z filtrem i założeniu ochrony na oczy i głowę. Okulary i czapka ochronią nas przed poparzeniami udarem.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: Reuters