Najnowsze

Walczą ze smogiem z powietrza. Dron sprawdza, czym palą mieszkańcy

Najnowsze

Prezydent Poznania o dronie do monitorowania jakości powietrza
Prezydent Poznania o dronie do monitorowania jakości powietrzatvnmeteo.pl
wideo 2/31

W Poznaniu zaczął działać specjalny dron, który z powietrza bada skład dymu z kominów. Dzięki temu dużo prościej będzie można sprawdzić, którzy mieszkańcy łamią prawo i spalają niedozwolone odpady. Później do akcji mają wkraczać funkcjonariusze straży miejskiej i nakładać odpowiednie kary.

W ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego władze zadecydowały o wprowadzeniu drona do badania jakości powietrza. Całość projektu będzie kontrolowana przez lokalną straż miejską. To oni będą uzgadniać, które obszary miasta będą monitorowane z powietrza.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE

Wykryje szkodliwe związki

Urządzenie wyposażone jest w specjalny czujnik, który wykrywa związki chemiczne, takie jak formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone - PM 2,5 oraz PM 10, które mogą wskazywać na spalanie odpadów. W ten sposób dużo szybciej i łatwiej będzie można skontrolować, którzy mieszkańcy łamią prawo.

- Projekt, który od kilku dni de facto funkcjonuje, pozwolił już na wystawienie kilku mandatów i ci, którzy wykorzystali do palenia plastik, starą odzież, zapłacili po kilkaset złotych, i sądzę, że już drugi raz tego nie będą robić - podkreśla prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Prezydent Poznania o dronie do monitorowania jakości powietrza
Prezydent Poznania o dronie do monitorowania jakości powietrzatvnmeteo.pl

Palisz plastikiem? Licz się z mandatem

Strażnicy po wykryciu szkodliwych substancji będą kontrolować posesje oraz sprawdzać, czym palą poznaniacy. Za zanieczyszczanie w ten sposób powietrza grożą surowe konsekwencje.

- Taki właściciel musi się liczyć z mandatem karnym, który w górnej granicy może sięgnąć nawet 500 złotych, może również odmówić przyjęcia mandatu. Wtedy jesteśmy zmuszeni, żeby sprawę skierować do rozpatrzenia przez sąd rejonowy. Tam te kary mogą być wyższe - tłumaczyła zastępczyni Komendanta Głównego Straży Miejskiej Miasta Poznania Marta Hyżak.

Do tej pory sprawdzono około 8,6 tysiąca domów. Po szczegółowej kontroli wytypowano 23 budynki, w których istniało prawdopodobieństwo złamania prawa. W przypadku sześciu sprawa zakończyła się nałożeniem kary.

Badania mają trwać do grudnia 2019 roku.

Zastępczyni Komendanta Głównego Straży Miejskiej o dronie
Zastępczyni Komendanta Głównego Straży Miejskiej o dronietvnmeteo.pl
Czy smog szkodzi dzieciom? (PAP/Anna Zajkowska)PAP/Anna Zajkowska
Jak walczyć ze smogiemCBOS
Jak się bronić przed smogiem?tvn24
Emisja pyłów z domowych urządzeń grzewczych (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Autor: kw/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, poznan.pl, sm.poznan.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości