Jakość powietrza w Polsce od kilku dni jest zła. Smog utrzymuje się nad większymi miastami. Do jego powstania przyczynia się głównie nieprawidłowe ogrzewanie. Dowiedz się jak i czym prawidłowo palić w piecach, żeby mniej zanieczyszczać powietrze i tym samym nie truć samego siebie.
Ludzie uwalniają do powietrza wiele szkodliwych substancji, w tym tzw. pył zawieszony m.in. PM10 (przeczytaj o nim tutaj), który zawiera m.in. drobinki węgla (sadzy), substancje lotne: siarczany, azotany, chlorki, a także substancje toksyczne tj. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany. Drobinki te są niewyczuwalne dla nas, jednak stanowią duże zagrożenie.
Kiedy przebywa się dłuższy czas w zanieczyszczonym powietrzu, działanie trujących pyłów jest duże. Najmniejszy pył trafia do naszych płuc i osadza się na nich, będąc podłożem wielu groźnych chorób, które mogą kończyć się nawet śmiercią.
Żeby samemu się nie truć, należy zapobiegać emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Najwięcej zanieczyszczeń powietrza jest wynikiem tak zwanej niskiej emisji, transportu drogowego i przemysłu. Na te dwa pierwsze aspekty mamy bezpośredni wpływ, tym co robimy na co dzień. Zatem uważajmy, co palimy w piecach i co wlewamy do samochodów.
Co palić, a czego nie?
Specjaliści podkreślają, że nie wolno wrzucać do pieca śmieci. Powinniśmy unikać palenia kolorowymi gazetami, rozpalania kartonami wielowarstwowymi czy folią PET. Znawcy zachęcają do palenia w domowych piecach, kotłach i kominkach biomasą drzewną lub drewnem sezonowanym, czyli przechowywanym w odpowiedni sposób - z zapewnionym dostępem powietrza wiosną i latem, oraz zabezpieczonym jesienią i zimą przed wilgocią, deszczem czy śniegiem. Dobrze jest palić przede wszystkim drewnem drzew liściastych, które zawiera mniejsze ilości substancji żywicznych, ale rozpalać drewnem drzew iglastych.
Odpowiedni sposób ogrzewania
Oprócz tego, co włożymy do pieca, ważne jest również w jaki sposób ogrzewamy mieszkanie. Niezależnie jakiego paliwa stałego używamy - czy to węgla, drewna czy biomasy - zawsze powinno się zaczynać rozpalanie w kotle na paliwo stałe od góry. Wówczas wszystkie substancje, części lotne zawarte w paliwie będą dopalone, nie będziemy emitować większej ilości zanieczyszczeń do środowiska i będziemy oszczędzać paliwo. Kocioł powinien też być jak najwyższej klasy, bo to świadczy o wysokiej sprawności nominalnej tego kotła. Powinniśmy także zadbać o jak najwyższą jakość dodatkowych urządzeń i instalacji grzewczej. To wszystko spowoduje, że będziemy palić ekologicznie, sprawnie i oszczędnie, bo ograniczymy straty paliwa, zmniejszymy negatywny wpływ spalania na zdrowie nasze i sąsiadów, a także negatywny wpływ na środowisko.
Filtry
W celu walki z zanieczyszczeniem powietrza powstają różne urządzenia, które mają polepszać jakość powietrza, zmniejszając emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Jednym z nich jest elektrofiltr, który wychwytuje pył i nie pozwala mu wydostawać się przez komin. Producenci określają jego skuteczność na 40-90 procent.
Takie urządzenia stosowane są zazwyczaj w kominach przemysłowych, jednak można je także montować w domowych instalacjach, co pozwala na ograniczenie niskiej emisji.
Ograniczenie ruchu, odpowiedni silnik
Kolejną przyczyną smogu jest ruch uliczny. W tej dziedzinie władze miast wprowadzają dodatkowe regulacje m.in. dzień bezpłatnej komunikacji miejskiej. W niektórych miastach wprowadza się zakaz jazdy wyznaczonymi pojazdami. Najbardziej uciążliwe są pojazdy z silnikami diesla, odpowiadają one za znaczną część całkowitej emisji pyłu zawieszonego. Motoryzacja jest też głównym źródłem tlenków azotu oraz całej gamy tzw. lotnych substancji organicznych. Oprócz tego, co wylatuje z rur wydechowych, mamy też do czynienia z pyłem pochodzącym ze startych opon i klocków hamulcowych.
Motoryzacja
Problemem jest również ruch tranzytowy - samochody ciężarowe przeciskające się przez polskie miasta i miasteczka, ale również stare autobusy i busy, których tak wiele jeździ po naszych drogach, oraz maszyny budowlane. Podobnie jak w przypadku niskiej emisji, obecnie nie ma w polskim prawie praktycznie żadnych przepisów, które umożliwiałby skuteczną walkę z zanieczyszczeniami powodowanymi przez motoryzację.
Autor: AD/aw / Źródło: TVN Meteo, Polski Alarm Smogowy
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock