W sierpniu 2017 r. nastąpi niezwykłe wydarzenie astronomiczne - Księżyc zasłoni Słońce.
Zaćmienie Słońca następuje, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią (w linii prostej) i blokuje dopływ światła słonecznego do naszej planety.
Choć Słońce ma średnicę 400 większą niż Księżyc, jest także 400 razy dalej niż on. Przez to wydaje się nam, jakby były one tej samej wielkości. Właśnie dlatego Księżyc jest w stanie przesłonić całą tarczę Słońca, dzięki czemu możemy podziwiać całkowite zaćmienie.
Jak to będzie wyglądać?
Podczas tego zjawiska mamy szansę spojrzeć bezpośrednio na Słońce i obserwować jego koronę, widoczną w formie białych promieni i serpentyn, rozchodzących się wokół księżycowego dysku. Bez specjalnego sprzętu można jednak obserwować tylko całkowite zaćmienie Słońca. Jeśli jest ono częściowe, musimy mieć okulary z ochronnym filtrem lub specjalne szkło. Takie zabezpieczenie jest niezbędne, aby uniknąć trwałego uszkodzenia wzroku.
Jak zauważają naukowcy, zaćmienie całkowite, które wystąpi 21 sierpnia 2017 r. będzie niezwykłe chociażby z tego względu, że będzie widoczne na rozległym obszarze Ameryki Północnej. Na mapie poniżej czerwona linia wyznacza pas całkowitego zaćmienia w USA.
Kiedy u nas?
W Polsce częściowe zaćmienie Słońca będziemy mogli oglądać w czerwcu 2020 i 2021 roku. Tak zwane zaćmienie obrączkowe wystąpi 13 lipca 2075 roku, zaś całkowite - dopiero 2135 roku.
Autor: zupi/map/tw / Źródło: NASA