W winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach koło Bochni po raz pierwszy zebrano zamarznięte na krzewach winogrona. Ich przeznaczeniem jest wino lodowe. - Owoce są dobrej jakości, zawierają około 40 procent cukru, przy normie wynoszącej 20 procent - ocenia Adam Kiszka z UJ.
Adam Kiszka, kierownik Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach powiedział, że zamarznięte winogrona udało się zebrać przy bardzo sprzyjającej aurze, czyli mrozie sięgającym prawie -12 stopni Celsjusza. - Sam zbiór był błyskawiczny, trwał około godziny - dodał.
Czas na dojrzewanie
W ocenie Adama Kiszki, owoce są dobrej jakości, zawierają około 40 procent cukru, przy normie wynoszącej 20 procent.
Teraz moszcz będzie fermentował przez pół roku, a następnie wino czeka 1,5-roczne dojrzewanie.
Na specjalane okazje
Wino lodowe to trunek ekskluzywny. Ze 100 kilogramów winogron wyciskanych przed rozmarznięciem powstaje 10-15 litrów moszczu.
Trunek wytworzony w winnicy UJ prawdopodobnie zostanie przeznaczony do czczenia specjalnych okazji na krakowskiej uczelni. Do sprzedaży może trafić niewielka liczba butelek w limitowanej serii.
Pierwszy rocznik
"Winnica Nad Dworskim Potokiem" powstała w 2005 roku w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym UJ w Łazach koło Bochni, zajmuje ponad 3,3 ha, rośnie tam 11 tys. krzewów winorośli. Dzięki zmianom w przepisach akcyzowych, winnica może legalnie produkować i sprzedawać wytwarzany tam trunek. Zgodnie z zasadami sztuki, wytwarzanie wina rozpoczęto w uniwersyteckiej winnicy po trzech latach od zasadzenia roślin. Dlatego wino z tych zbiorów jest pierwszym oficjalnym rocznikiem.
Najwięcej win lodowych produkuje się w Kanadzie. Powstaje jednak także m.in. w Niemczech i na Węgrzech.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: PAP