W ostatnią niedzielę października zmieniamy czas. Przygotujmy się, bo może to w niekorzystny sposób wpłynąć na nasze samopoczucie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przesunięcie zegara przyczynia się do problemów zdrowotnych, takich jak choćby: bezsenność, zaburzenia ciśnienia tętniczego czy trawienia.
Zmianę czasu wprowadzono głównie ze względów ekonomicznych. Podczas pięciu miesięcy, kiedy długość dnia jest zdecydowanie krótsza, wraca się do czasu środkowoeuropejskiego. Oznacza to, że dodajemy do uniwersalnego czasu koordynowanego jedną godzinę. Czyli tej jednej nocy z 29 na 30 października śpimy o godzinę dłużej.
Niby nie jest to dużo, ale na ludzi, którzy przeważnie mają ustabilizowany rytm życia dobowego, nawet drobna zmiana czasu może wpłynąć niekorzystnie. Organizm człowieka potrzebuje nawet kilku dni, by "dostroić" na nowo swój zegar biologiczny.
Niczym podróż do Stanów Zjednoczonych
Nie bez powodu zmiana czasu następuje w weekend. Nasz organizm ma przynajmniej jeden dzień na to, żeby otrząsnąć się z dolegliwości podobnych czasem do tych, które odczuwamy przekraczając podczas podróży różne strefy czasowe.
Najczęściej doświadczamy wówczas zaburzenia homeostazy organizmu, czyli zdolności do utrzymywania stałości parametrów wewnętrznych. Warto dodać, że jest ona niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania. Zmiany dobowego rytmu zależą również od wydzielania hormonów – głównie melatoniny i kortyzolu.
Przykładowo melatonina potrzebuje słabego światła przez co najmniej 2 godziny, abyśmy poczuli się senni. Nie trzeba chyba wspominać, że brak snu prowadzi do osłabienia czujności oraz prędkości naszych działań.
Możemy zatem odczuwać ból głowy, senność, dezorientację, uskarżać się na złe samopoczucie i zmęczenie. Nierzadko też zaburzony zostaje sen oraz apetyt.
Łatwiej przejść na czas zimowy
Zdecydowanie łatwiej znosimy zmianę czasu z tzw. letniego na zimowy. Jest ona zbliżona do podróży w kierunku zachodnim, kiedy to nasza doba niejako się wydłuża. Kiedy mamy w miarę ustalony czas odpoczynku oraz czas pracy jesteśmy dużo bardziej aktywni i zadowoleni.
Autor: usa/ms,ŁUD / Źródło: TVN Meteo, Wikipedia