Wiele osób uczulonych na jad pszczół czy os nawet o tym nie wie. Zdarza się, że reakcja alergiczna zachodzi dopiero po kilku latach. O tym, w jaki sposób chronić się przed negatywnymi skutkami użądleń, opowiadał dr Piotr Gryglas, specjalista chorób wewnętrznych.
Czasami kontakt z jadem pszczół i os może tragicznie zakończyć się dla człowieka. Osobom uczulonym na jad tych owadów grozi wstrząs anafilaktyczny, w wyniku którego może dojść do obumarcia mózgu.
Jest jednak sposób, by temu zaradzić - odczulanie. Tę metodę walki z zagrożeniem poleca dr Piotr Gryglas. Zdaniem eksperta obecnie odczulanie na alergen jadu owadów błonkoskrzydłych ma bardzo wysoką skuteczność.
Reakcja nie musi być natychmiastowa
Dr Gryglas podkreślił, że poleca odczulanie wszystkim, również tym osobom, które dotąd nie wykazywały żadnych objawów alergii na jad. Dlaczego to takie ważne? Bo jak się okazuje reakcja alergiczna może zajść nawet po kilku latach.
- Najczęściej z problemami zgłaszają się pszczelarze, którzy mogą przez kilka lat prowadzić pasieki, pracować z pszczołami, być żądleni. Mogą nie wykazywać przy tym żadnej reakcji alergicznej, aż nagle po roku, po dwóch latach od ukąszenia, może wystąpić bardzo silna reakcja alergiczna - zaznaczył ekspert.
Dodał przy tym, że sposób, w jaki będzie przebiegać reakcja alergiczna, zależy od organizmu. Jest indywidualną sprawą.
- Może dojść zarówno do zwykłej pokrzywki, jak i do skurczu oskrzeli czy do wstrząsu anafilaktycznego - sprecyzował dr Gryglas.
Co może nas zaniepokoić?
Lekarz przyznał, żeby nie panikować w momencie użądlenia lub ugryzienia przez owady. Bowiem naturalne jest, to, że po przedostaniu się do naszego organizmu jadu, pojawi się miejscowy obrzęk.
- Zaniepokoić powinny nas dopiero reakcje uogólnione, np. zbyt duży obszar obrzęku, czy pojawienie się pokrzywki, która może wystąpić nawet na drugiej połowie ciała. Wszystko jest też uzależnione od tego, w jaką część ciała użądli nas pszczoła. Jeżeli jest to szyja, jama ustna, czy głowa, to reakcje mogą mieć bardzo burzliwy przebieg i wtedy natychmiast trzeba skorzystać z pomocy punktu medycznego, izby przyjęć, czy szpitala - poinformował specjalista.
Przypomniał przy okazji, że niepokojącym objawem alergii na jad któregoś z owadów może być uczucie duszności, pełności w gardle, a także obrzęk języka, czy zawroty głowy. Te sytuacje również wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, bo mogą stanowić zagrożenie życia.
Autor: kt/map / Źródło: tvn24