Uwaga na porywisty wiatr. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: "Uważajcie!"

[object Object]
Prognoza pogody na noc tvnmeteo.pl
wideo 2/24

W nocy w wielu regionach kraju spodziewane są silne porywy wiatru. Oprócz tego zagrożenie sprawiać będą oblodzenia oraz intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia.

W nocy i w poniedziałek pogoda może stanowić zagrożenie. Największym z nich będzie porywisty wiatr, który miejscami może osiągać prędkość dochodzącą do 100 kilometrów na godzinę. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniami.

Przed niebezpieczeństwem ze strony pogody ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uważajcie" - napisano na Twitterze.

Ostrzeżenia drugiego stopnia

SILNY WIATR

Najsilniejsze porywy wiatru mogą wystąpić na terenie województwa zachodniopomorskiego. Ostrzeżenie obejmuje powiaty: Świnoujście, kamieński, gryficki, kołobrzeski, białogardzki, koszaliński, Koszalin, sławieński. Synoptycy IMGW ostrzegają przed wiatrem o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, a w porywach do 90 km/h. W poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek prędkość wiatru w porywach może osiągać do 100 km/h.

Alert obowiązywać będzie od godziny 20 w niedzielę do godziny 8 we wtorek.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

SILNY WIATR

W wielu regionach Polski IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Objęto nimi następujące województwa:

- zachodniopomorskie - ostrzeżenie obejmuje powiaty z wyjątkiem tych, w których obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. Synoptycy IMGW prognozują silny wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach miejscami do 80 km/h. W poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek porywy mogą osiągać prędkość do 90 km/h, z północnego zachodu. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 20 w niedzielę do godziny 16 w poniedziałek;

- lubuskie - na terenie województwa prognozowana średnia prędkość wiatru może osiągać od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach rozpędzi się miejscami od 70 km/h do 90 km/h. Alert będzie obowiązywał od godziny 20 w niedzielę do godziny 16 w poniedziałek;

- wielkopolskie - na obszarze całego województwa prędkość wiatru wyniesie od 40 km/h do 50 km/h, a w porywach od 70 km/h do 90 km/h. Alert w północno-zachodniej części województwa będzie ważny od godziny 22 w niedzielę do godziny 16, a w pozostałych powiatach od godziny 20 w niedzielę do godziny 14 w poniedziałek;

- pomorskie - na terenie województwa spodziewana średnia prędkość wiatru wyniesie od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach od 70 km/h do 90 km/h. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 4 do 20 w niedzielę;

- kujawsko-pomorskie - synoptycy IMGW przewidują silny wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, okresami w porywach do 75 km/h. Alert będzie obowiązywać od godziny 4 do 20 w niedzielę;

- łódzkie - synoptycy IMGW przewidują się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, a w porywach miejscami od 70 km/h do 90 km/h. Ostrzeżenie obowiązywać będzie od godziny 22 w niedzielę do godziny 18 w poniedziałek;

- dolnośląskie - na obszarze województwa średnia prędkość wiatru będzie osiągać od 25 km/h do 35 km/h, w porywy od 70 km/h do 85 km/h. Alert będzie ważny od godziny 2 do godziny 17.30 w poniedziałek;

- śląskie - IMGW przewiduje tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, a w porywach dochodzącej do 80 km/h. Ostrzeżenie będzie obowiązywać w poniedziałek od godziny 4 do godziny 14;

- opolskie - synoptycy prognozują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach wiejącego z prędkością dochodzącą od 70 km/h do 80 km/h. Alerty będą obowiązywać od poniedziałku od godziny 4 do godziny 18.

OBLODZENIA

Będą też miejsca, gdzie może zrobić się ślisko. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniami obowiązuje w woj. pomorskim w powiatach: słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, kartuskim, bytowskim, człuchowskim, chojnickim, starogardzkim i gdańskim. IMGW prognozuje tam zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna wyniesie około -1 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna gruntu około -2 st. C. Alert obowiązuje od godziny 6 do godziny 8 w poniedziałek.

INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

Na krańcach południowo-wschodnich kraju mogą wystąpić intensywne opady śniegu. W woj. podkarpackim w powiatach: bieszczadzkim, leskim i sanockim wydano alerty. W rejonach podgórskich spodziewane są opady śniegu natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej miejscami od 8 do 15 centymetrów. Alert obowiązuje od godziny 23 w niedzielę do godziny 4 w poniedziałek.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW

Ostrzeżenia hydrologiczne

Na terenie województwa wielkopolskiego w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych w zlewni Baryczy prognozuje się wzrosty stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej. W Odolanowie na Kurochu stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu ostrzegawczego, z możliwością wzrostu do stanu około alarmowego. Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godziny 9.

Alert hydrologiczny obowiązuje również na terenie woj. dolnośląskiego. W związku z prognozowanymi opadami deszczu i wzrostem temperatury, powodującymi topnienie pokrywy śnieżnej, na obszarach położonych poniżej 600-700 m n.p.m. IMGW prognozuje lokalne wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Największe wzrosty spodziewane są w zlewniach Kaczawy, Bobru i Kwisy oraz Nysy Łużyckiej. W Kanclerzowicach na Sąsiecznicy stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu alarmowego. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 w poniedziałek.

Ostrzeżenia hydeologiczne (IMGW)IMGW

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Ostrzeżenia wydawane są w trzystopniowej skali. Zgodnie z definicją przewiduje ono wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Według definicji IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zimowe zagrożenia (RCB)RCB

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stan wody układa się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych - lecz poniżej stanów alarmowych.

Autor: anw,dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Wynika z niej, że w części kraju pojawią się burze. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Na horyzoncie powrót burz. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Na horyzoncie powrót burz. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Obfite opady deszczu i powodzie nawiedziły stan Rio Grande do Sul w Brazylii. Spowodowały, że poziom wody w rzekach gwałtownie wzrósł. To, jak niebezpieczna jest aura, widać na nagraniu z miasta Santa Tereza.

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Źródło:
ENEX, soumaisnoticias.com, lorena.r7.com

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się fragmentu autostrady w prowincji Guangdong na południu Chin wzrósł do 48 - przekazały w czwartek chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP, BBC

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Nieco ponad dwa tygodnie po gwałtownej burzy, która nawiedziła Zjednoczone Emiraty Arabskie, w kraju znowu mocno pada deszcz. Na lotnisku w Dubaju występują utrudnienia.

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Drugi dzień majówki, czwartek 02.05, upłynie przede wszystkim pod znakiem pogodnego nieba, chociaż biomet będzie zaledwie neutralny. Chmury i lekkie opady spodziewane są dopiero pod koniec dnia. Na termometrach zobaczymy od 23 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na drugi dzień majówki. Ciepły i pogodny dzień, wieczorem pojawią się chmury

Pogoda na drugi dzień majówki. Ciepły i pogodny dzień, wieczorem pojawią się chmury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoka temperatura powietrza w połączeniu ze słoneczną aurą sprawiają, że zagrożenie pożarowe w polskich lasach jest na wysokim poziomie. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Sprawdź, gdzie ryzyko pożaru jest największe.

Zagrożenie pożarowe w lasach. Większość Polski na czerwono

Zagrożenie pożarowe w lasach. Większość Polski na czerwono

Źródło:
IMGW, IBL

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły brazylijski stan Rio Grande do Sul na południu Brazylii. W wyniku żywiołu zginęło 10 osób, a 21 uznaje się za zaginione - podała w środę Agencia Brasil, powołując się na dane miejscowej obrony cywilnej. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ludzie czekali na ratunek na dachach zalanych domów

Ludzie czekali na ratunek na dachach zalanych domów

Źródło:
Reuters, PAP, scc10.com.br, sur24.com.ar

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP