Cukier jest jedną z najczęściej spożywanych substancji na świecie. Dlaczego producenci żywności tak chętnie dodają go do swoich produktów? Między innymi o tym opowiada technolog żywności dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zachęca, by zdecydowanie ograniczyć cukier w diecie. Kiedyś norma w Polsce wynosiła ok. 6-7 łyżeczek, teraz już jest to tylko połowa tej ilości.
- Światowa Organizacja Zdrowia już od bardzo dawna podkreśla, że cukru spożywamy dużo, coraz więcej - powiedziała Gałązka-Czarnecka.
Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że spożywamy tę substancję. Znajduje się ona nie tylko w przekąskach i napojach, lecz także np. w fermentowanych napojach mlecznych, zupach, sosach, ketchupie czy daniach gotowych. Dlaczego producenci żywności używają cukru? Ponieważ poprawia konsystencję i smak produktów, nawet wytrawnych.
Warto ograniczyć cukier
- Mamy solidne dowody, że ograniczenie cukrów prostych w diecie do wartości mniejszej niż 10 proc. naszej dziennej dawki kalorii obniży ryzyko nadwagi, otyłości i chorób zębów - powiedział dr Francesco Branca, dyrektor Departamentu Odżywiania, Zdrowia i Rozwoju w Światowej Organizacji Zdrowia.
Podczas trawienia cukru z naszego organizmu uciekają "minerały". Spożywanie cukru powoduje wahania hormonów, które powodują chęć dalszej i większej konsumpcji.
Czasopismo Amerykańskiego Stowarzyszenia Serca opublikowało w 2013 roku badania, z których wynika, że cukier może powodować choroby serca. Natomiast badania z 2009 roku wykazały, że cukier przyśpiesza starzenie się organizmu i osłabia nasz mózg. Zbyt duża konsumpcja cukru może skracać długość życia. Wyniki badań z 2013 roku pokazały, że 180 tys. zgonów mogło być spowodowane przez nadmierną konsumpcję słodzonych napoi.
Co ciekawe, cukier ma podobny do alkoholu, toksyczny wpływ na naszą wątrobę.
Inne substancje słodzące
Nie tylko cukier jest niezdrowy, lecz także niektóre pokrewne mu substancje słodzące. Coraz częściej wykorzystywany przez producentów żywności jest syrop glukozowo-fruktozowy.
- To jest produkt wysoce przetworzony, jest to produkt, który wytwarza się ze skrobi - powiedziała dr inż. Gałązka-Czarnecka.
Syrop glukozowo-fruktozowy wytwarza się najczęściej ze skrobi kukurydzianej, rzadziej z ziemniaczanej lub pszenicznej. Skrobia jest poddawana wielu reakcjom chemicznym. Taki syrop jest płynny, łatwy w dozowaniu i tańszy od cukru.
Zły wpływ na sylwetkę
- Mamy tutaj do czynienia z cukrami prostymi, z punktu widzenia żywieniowego wydawałoby się, że spotykamy je również w owocach, natomiast w syropie i w produktach do których jest dodawany, znajduje się tych cukrów zdecydowanie więcej - ostrzegała technolog żywności. - Kiedyś uważano, że fruktoza nie jest cukrem, który jest tak szkodliwy, ale w bardzo wielu badaniach prowadzonych w ostatnich latach udowodniono, że fruktoza przechodzi zupełnie inny metabolizm w naszym organizmie i praktycznie jej wchłanianie polega na tym, że jest dosyć szybko przekształcana w triacyloglicerole (triglicerydy), czyli takie związki, które potem tworzą naszą tkankę tłuszczową - dodała dr inż. Gałązka-Czarnecka.
Obejrzyj wypowiedź technologa żywności:
Autor: AP/rp / Źródło: x-news
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock