Rośliny w ich laboratorium rosną z małą ilością wody oraz w bardzo niewielkich odległościach od siebie. Projekt o nazwie "Marsonauta" ma na celu uprawę roślin przy ekstremalnie trudnych warunkach, jakie panują na Czerwonej Planecie.
Czescy naukowcy otworzyli specjalne laboratorium, aby eksperymentować z roślinnością. Ich badania mają dać odpowiedź na pytanie - jak rośliny mogą znieść niezwykle trudne warunki, takie jak te, panujące na Marsie. W ten sposób mogą przyczynić się do ewentualnej kolonizacji Czerwonej Planety.
Eksperyment o nazwie "Marsonauta" jest prowadzony przez zespół 29-letniego Jana Lukačeviča z Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze. Opiera się na aeroponice - uprawie roślin w powietrzu, bez podłoża i z wodą, która jest na nie rozpylana w formie aerozolu.
- Podczas naszego projektu staramy się przy niekonwencjonalnych metodach uprawy przygotować rośliny do przyszłych misji na Marsie - zauważył Lukačevič.
Rośliny rosną na specjalnych ścianach, a ich korzenie znajdują się w powietrzu. Ułożone są jedna przy drugiej, by jak najbardziej zminimalizować przestrzeń. Naukowcy eksperymentują także ze zmianami światła i temperatury.
Mniej przestrzeni, mniej wody
Do tej pory zespołowi udało się wyhodować gorczycę, liście sałaty, rzodkiewki oraz zioła takie jak bazylia i mięta.
W ubiegłym tygodniu naukowcy zjedli swoje dotychczasowe plony, chcąc ocenić ich walory smakowe.
- Smakują wspaniale, ponieważ rosną w kontrolowanym środowisku, a my dostarczamy im odżywki na zamówienie - stwierdził Lukačevič.
Jak mówią naukowcy, do głównych zalet należy to, że zużywają o 95 procent wody mniej niż podczas normalnej hodowli, a także fakt oszczędności miejsca, co może zwiększyć plony rolne na obszarach dotkniętych urbanizacją i zmianami klimatu. W najbliższym czasie zespół planuje podjąć próbę hodowli truskawek.
Autor: kw/aw / Źródło: Reuters