Arbitrzy sędziujący mecze piłki nożnej mogą miewać problemy z podejmowaniem decyzji, kiedy jest im zbyt ciepło bądź zbyt zimno. Przykładem może być pomyłka Malijczyka Komana Coulibaly'ego, który dwa lata temu sędziował mecz pomiędzy USA a Słowenią.
- U sędziów głównych i sędziów liniowych, którym się przyglądaliśmy, zauważyliśmy obniżone zdolności psychoruchowe oraz trudności z podejmowaniem właściwych decyzji i decyzji w ogóle, kiedy na stadionie było bardzo gorąco - podają badacze z brytyjskiego University of Bedfordshire na stronie internetowej uczelni.
Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że niska temperatura wywoływała podobne efekty.
Przypadek Coulibaly'ego
Uczeni postanowili zbadać kwestię wpływu temperatury na sędziów po tym, jak podczas mundialu rozgrywanego w 2010 roku w Johannesburgu (RPA) malijski arbiter Koman Coulibaly nie uznał prawidłowo zdobytej bramki w meczu pomiędzu USA a Słowenią.
Ich zdaniem pomyłka Coulibaly'ego wzięła się stąd, iż sędziował on w temperaturze dużo niższej niż ta, do której przywykł.
- Coulibaly, który pochodzi północnego zachodu Afryki, z półkuli północnej, sędziował w meczu, który rozgrywał się w położonym na półkuli południowej południowoafrykańskim Johannesburgu - zauważają brytyjscy naukowcy.
- Temperatura podczas meczu wynosiła 13 st. C, podczas gdy w Mali w czerwcu odnotowuje się około 32 st. C. Jak więc widać, różnica była znaczna - mówi meteorolog accuweather.com Evan Duffey.
FIFA się martwi
Wnioski Brytyjczyków budzą zaniepokojenie u przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), ponieważ mistrzostwa świata w piłce nożnej, które odbędą się w 2022 roku, będą rozgrywane w Katarze na Półwyspie Arabskim. Średnia temperatura, jaką odnotowuje się w tym kraju w czerwcu, to aż 41 st. Celsjusza.
Jak zapobiec błędom?
Jak się okazuje, błędom można zapobiec.
Brytyjczycy są zdania, że w sprawiedliwym sędziowaniu, kiedy temperatura różni się znacznie od tej, do której przyzwyczajeni są sędziowie, może pomóc na przykład... chłodny prysznic czy ciepły strój, a także sprawdzanie temperatury ciała.
A może... skrócić im czas pracy!?
- Ochłodzenie się przed meczem, a także w jego przerwie, zmniejszy ryzyko, że sędzia popełni błąd, kiedy na stadionie jest upalnie. Jeśli natomiast temperatura znacznie spada, warto, żeby sędziowie byli ciepło ubrani - mówi John Brewer, który stał na czele naukowców. - Kiedy sędziuje się przy ekstremalnych temperaturach, trzeba też uważnie obserwować swoje ciało i w przerwie meczu mierzyć temperaturę. Dzięki temu można określić, czy sprawność organizmu spada - podpowiada.
Brewer proponuje także podwoić liczbę arbitrów tak, żeby jeden sędzia pracował maksymalnie po 45 minut.
Autor: map/mj / Źródło: accuweather.com