Na wschodzie Węgier w Parku Narodowego Hortobagy spłonęło prawie 1000 hektarów terenu. Wysoka temperatura oraz silny wiatr sprzyjają rozprzestrzenianiu się ognia. W dodatku bagniste tereny utrudniają dostęp do źródła pożaru.
Do gaszenia pożaru, który wybuchł w czwartek rano, wykorzystywane są między innymi śmigłowce -poinformowali w piątek przedstawiciele Dyrekcji ds. Zapobiegania Katastrofom.
- Pożar wybuchł w okolicach miejscowości Nagyivan w warstwie podszytu i ogarnął tereny porośnięte trzcinami i trawami - poinformował Rzecznik Krajowej Dyrekcji ds. Zapobiegania Katastrofom Daniel Mukics powiedział.
Ta część lasu składa się z krzewów i młodych drzew, które dorosły do około czterech metrów.
Z płomieniami walczy około 80 strażaków. Akcja gaśnicza jest utrudniona, ponieważ część terenów jest bagnista i płaska, przez co do niektórych miejsc w ogóle nie można się dostać. Dlatego też w piątek poproszono o wsparcie. Do gaszenia ognia zaangażowano także dwa śmigłowce Mi-17, które mogą transportować po trzy tysiące litrów wody.
Ostoja dla ptaków
Hortobagy to jeden z najbardziej znanych parków narodowych na Węgrzech. Jest to jeden z najlepszych obszarów do obserwacji ptaków w Europie. Na terenie parku można zaobserwować 340 gatunków ptaków z około 400, które żyją w Europie.
Alerty najwyższego stopnia przed upałem
W piątek najwyższy, czerwony stopień alertu meteorologicznego z powodu upałów obowiązuje już na całym terytorium Węgier. Synoptycy prognozują maksymalne temperatury dochodzące nawet do 40 stopni Celsjusza. Jak informują, promieniowanie UVB będzie nadzwyczaj wysokie. Osoby, które mają wrażliwą skórę nie powinny wychodzić z domu, ponieważ grozi im poparzenie już po 15-20 minutach przebywania na słońcu.
Węgry to nie jedyne państwo europejskie zmagające się z wysoką temperaturą. Żar leje się z nieba także między innymi we Francji i Rumunii:
Autor: wd/aw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ZSOLT CZEGLEDI