Komisja Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu przepisów ograniczających stosowanie trzech pestycydów, które szkodzą owadom. Spadająca ilość tych pracowitych owadów jest bardzo szkodliwa dla rolnictwa.
Ograniczenia wejdą w życie 1 grudnia 2013 r., a w przeciągu dwóch lat Komisja przeanalizuje ich funkcjonowanie. Środek przyjęty przez Komisję jest częścią strategii w sprawie zdrowia pszczół miodnych. Ma zapobiec zmniejszeniu populacji pszczół w Europie.
Pestycydy pod kontrolą
- Zapoznawszy się z opinią naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, w której stwierdza się zagrożenie dla pszczół miodnych, w ubiegłym miesiącu zobowiązałem się, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić odpowiednią ochronę tych owadów - zapewnił Tonio Borg, komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej. - Temu celowi służą przyjęte w piątek przepisy, które stanowią kolejny ważny krok na drodze do poprawy perspektyw naszych pszczół. - dodał.
Przepisy dotyczą pestycydów z rodziny neonikotynoidów, którymi opryskuje się rośliny i zboża. Wykazano bowiem, że te pestycydy, tj. klotianidyna, imidaklopryd i tiametoksam są szkodliwe dla europejskich pszczół miodnych. Wyjątki będą ograniczone do możliwości opryskiwania roślin przyciągających pszczoły w uprawach szklarniowych, a na polach tylko po okresie kwitnienia.
Pszczoła dźwignią rolnictwa
Od czasu opublikowania w 2010 r. strategii Komisji w sprawie zdrowia pszczół miodnych rozpoczęto i zrealizowano już kilka projektów. Unia realizuje także programy badawcze, takie jak BeeDoc i STEP, w ramach których analizowane są różne czynniki, mogące powodować zmniejszanie się europejskiej populacji pszczół.
Pszczoły są ważnym elementem z dwóch powodów - wytwarzają miód i przede wszystkim zapylają rośliny. Są odpowiedzialne za ok. 80 proc zapylania. W dodatku jest to proces naturalny, który nic nas nie kosztuje.
Autor: mb/mj / Źródło: Komisja Europejska