Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty trzeciego i drugiego stopnia dla kilku regionów Polski. Największe zagrożenie jest na Mazowszu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek alerty trzeciego i drugiego stopnia w związku z sytuacją hydrologiczną.
Ostrzeżenia trzeciego stopnia
W województwie mazowieckim na odcinku Wisły obserwowane są wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej wywołane przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Zgodnie z przewidywaniami, w ciągu najbliższej doby stan alarmowy przekroczony zostanie na wodowskazach: Modlin, Wyszogród i Kępa Polska. Alert obowiązywać będzie do godziny 13 w czwartek.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
W województwie dolnośląskim przewidywane są intensywne opady deszczu, które spowodują wzrosty stanów wody, zwłaszcza na rzekach górskich i podgórskich. W tych miejscach mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Lokalnie niewykluczone są stany około alarmowe, szczególnie w zlewniach górnej Nysy Łużyckiej, górnej Kwisy, górnego Bobru i Kaczawy. Ostrzeżenie będzie obowiązywać do godziny 20 w środę.
W województwie kujawsko-pomorskim na Wiśle poniżej stopnia wodnego Włocławek obserwuje się wzrost poziomu wody w strefie wody wysokiej. W ciągu najbliższej doby prognozuje się przekroczenie stanu ostrzegawczego na wodowskazie Toruń, a w kolejnej przekroczenia stanów ostrzegawczych na wodowskazach: Bydgoszcz-Fordon, Chełmno i Grudziądz. Alert obowiązywać będzie od godziny 18 we wtorek do godz. 12 w czwartek.
Czym są ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia?
Informują o tym, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.
Czym są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia?
Informują o tym, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Stany alarmowe w Polsce
Jak podał IMGW, około godziny 19 we wtorek stany alarmowe były przekroczone w miastach:
- Zawichost na rzece Wisła;
- Puławy-Azoty na rzece Wisła;
- Dęblin na rzece Wisła;
- Wyszogród na rzece Wisła;
- Kępa Polska na rzece Wisła.
Na poniższej mapie oznaczony został kolorami stan wody w rzekach. Niebieskie kropki to stacje hydrologiczne w naszym kraju, w których zbierane są aktualne informacje hydrologiczne:
Na poniższej mapie oznaczony został kolorami stan wody w rzekach. Niebieskie kropki to stacje hydrologiczne w naszym kraju, w których zbierane są aktualne informacje hydrologiczne:
Prezydent Warszawy apeluje
"Fala wezbraniowa dotrze do Warszawy z opóźnieniem - dziś w nocy, ale wg prognoz poziom Wisły nie przekroczy stanu ostrzegawczego (6 m). Monitorujemy sytuację na bieżąco, a służby patrolują tereny wokół rzeki. Apeluję, aby ze względów bezpieczeństwa nie zbliżać się do Wisły" - napisał na Twitterze Trzaskowski. W południe poziom wody w Wiśle osiągnął około 550 cm. Rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski podkreślił, że według prognoz stan alarmowy nie zostanie osiągnięty.
- Nie ma tu żadnych sygnałów alarmowych, niepokojących, że coś złego się dzieje. Jeśli tylko taki sygnał otrzymamy, to oczywiście uruchamiamy swój potencjał, swój sprzęt, będziemy działać - ale raczej do tego nie dojdzie - powiedział. Kierzkowski zapewnił, że wały powinny sobie poradzić z falą.
- Najwyższa woda jest obecnie w powiecie lipskim, kozienickim i garwolińskim. Tam są alarmy przeciwpowodziowe. Strażacy pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego - poinformował. Fala dotarła do stolicy rano i zalała m.in. plaże pod mostem Poniatowskiego i szlak pieszo-rowerowy na brzegu. Bulwary cały czas patrolują służby m.in. straż miejska i policja, które pilnują, by nikt tam nie wchodził. W Warszawie w związku z wysokim stanem wody zamknięto śluzy wałowe, a także wrota Portu Czerniakowskiego. Wcześniej sprawdzono, czy wszystkie systemy przeciwpowodziowe, w tym przepompownie, działają sprawnie. Z plaż zostały wywiezione kosze i przenośne toalety. Zabrano również m.in. ruszty palenisk i nadwodne budki. Zdemontowano pomost przy moście Poniatowskiego, a w portach bosmani całodobowo nadzorują zacumowane łodzie, żaglówki i inne jednostki
Opada poziom wody na Lubelszczyźnie
Obniżył się stan wody w Wiśle w Lubelskiem. Rzeka we wtorek płynęła tam jeszcze powyżej stanów alarmowych, ale jej poziom systematycznie opadał. - Na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć, że jakiekolwiek zagrożenie minęło, dlatego że fala kulminacyjna przepłynęła już przez województwo lubelskie - powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek po zakończeniu posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omawiano m.in. sytuację hydrologiczną w regionie. We wtorek po południu w Annopolu Wisła płynęła na poziomie stanu alarmowego, ale od poniedziałkowego wieczoru woda opadła tam o około 80 cm. W Puławach stan alarmowy był przekroczony o około 60 cm, a w Dęblinie o około 20 cm. Także w Puławach i Dęblinie zanotowano na wodowskazach spadki poziomu wody o kilkadziesiąt centymetrów. Czarnek powiedział, że najwyższe przekroczenie stanu alarmowego na Wiśle sięgnęło około 1,3 metra, co - jak podkreślił – było "daleko do realnego zagrożenia".
- Wały są zmodernizowane prawie na całej długości Wisły w naszym regionie. One są nowoczesne, stabilne i wysokie. W związku z powyższym zagrożenia jako takiego bezpośredniego nie było, ale stan rzeki był na bieżąco monitorowany - i wałów, i Wisły – zaznaczył wojewoda. Monitoring sytuacji na Wiśle stale prowadzą m.in. strażacy. W niektórych miejscach podejmowali działania prewencyjne np. przy uszczelnianiu wałów.
- Przejście fali wezbraniowej przez teren Lubelszczyzny, czyli powiaty: kraśnicki, opolski, puławski i rycki wiązało się z kilkunastoma interwencjami straży pożarnej - państwowej i jednostek OSP. To były interwencje związane z uszczelnianiem lokalnych podsiąków, nieszczelności budowli hydrotechnicznych. Było trochę pompowania wody, ale to nie były poważne sprawy – powiedział komendant wojewódzki PSP w Lublinie Grzegorz Alinowski. W nadwiślańskich gminach, powiatach i miastach obowiązuje alarm przeciwpowodziowy ogłoszony przez wojewodę lubelskiego, co oznacza zobowiązanie samorządów lokalnych i służb do podwyższonej gotowości i podejmowania działań związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym.
Autor: anw//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, PAP, IMGW, RCB