Kolejne wyjątkowe zdjęcia stolicy Wielkiej Brytanii wykonał satelita NASA. Pozornie może się wydawać, że fotografie zostały podrasowane w jednym z programów graficznych. Okazuje się jednak, że każde z nich dostarcza odmiennych informacji. Możemy spojrzeć na Londyn tradycyjnie, w kontekście flory czy geologii.
Zdjęcia zostały wykonane przez satelitę Landstat 7. Londyn został przedstawiony w trzech ujęciach: "tradycyjnym" - będącym uogólnieniem kanałów barw podstawowych, czyli w kolorach zbliżonych do naturalnych oraz dwóch innych, przedstawiających miasto w sztucznych barwach, z wykorzystaniem długich i krótkich fal podczerwieni.
Naturalnie kolorowe zdjęcie wygląda znajomo dla ludzkich oczu: korony drzew lasu Epping Forest są zielone, zbiorniki w pobliżu lotniska Heathrow ciemnoniebieskie, a samo miasto jest szare.
Roślinność w czerwieni
Drugie zdjęcie wykorzystuje filtr podczerwieni. Zdjęcie ukazuje stolicę Anglii w kontekście flory. Fotografia może być wykorzystane do badań roślinności.
Lasy iglaste, na przykład, pojawiają w się ciemniejszym odcieniu czerwieni niż lasy liściaste. Natężenie wzrasta wraz z gęstością występowania roślinności.
Ziemia na zielono
Trzecia fotografia to zdjęcie wykonane z połączenia innych pasm podczerwieni. Ta kombinacja jest szczególnie przydatna do badań geologicznych. Pozwala rozróżnić tereny rolnicze od mokradeł, wskazać różne rodzaje skał. Jasne plamy pokazują roślinność; niebieski i ciemny kolor - rzeki i jeziora. Duże zabudowania, jak lotnisko Heathrow, ukazane są w kolorach szarym i różowym, natomiast pola przedstawione są kolorem fioletowym.
Więcej niż kolory tęczy
Zdjęcia wykonał satelita Landsat 7 z wykorzystaniem urządzenia Enhanced Thematic Mapper Plus (ETM+). Instrument pozwala zarejestrować obraz na wiele sposobów. Może wykonać zdjęcie w zakresie światła widzialnego, a także mikrofal, dalekiej i bliskiej podczerwieni oraz ultrafioletu.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: NASA