Naukowcy i meteorolodzy są zgodni - Stany Zjednoczone będą nękane przez silne i gwałtowne burze częściej, niż dotychczas. Swoje wnioski opierają na najnowszych badaniach, prowadzonych przez ostatnie sześć lat. Eksperci wykazali, że tornada będą tworzyć się częściej, i twierdzą, że jest to kolejna konsekwencja ocieplenia klimatu.
Tylko w 2012 roku 11 ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowało szkody obliczane na ponad miliard dolarów. Siedem z tych jedenastu zjawisk stanowiły tornada. Zazwyczaj superkomóki burzowe tworzą się w tzw. Alei Tornad - w stanach: Teksas, Oklahoma, Kansas, Iowa, Nebraska i Południowa Dakota.
Zmiany nie zawsze dobre
Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC) przestrzegł, że wzrost ilości dwutlenku węgla w atmosferze może doprowadzić do bardziej intensywnego kumulowania się wilgoci w atmosferze i uwalniania większych ilości energii w wyższych partiach chmur.
Niestabilnie w chmurach
Mowa o tzw. energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie. W meteorologii określenie to dotyczy ilości energii potencjalnej elementu masy atmosfery, uzyskanej podczas pionowego ruchu w atmosferze. Dodatnie wartości wskazują na niestabilność konwekcyjną, czyli powstawanie silnych prądów wznoszących w atmosferze, co w efekcie prowadzi do występowania burz.
Badanie dla potrzeb raportu przygotowanego przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu przeprowadził Noah Diffenbaugh z Uniwersytetu Stanforda, wraz z zespołem fizyków, meteorologów i matematyków.
Straty będą bardziej dotkliwe
Badacze podkreślają, że tak znaczące zmiany zachodzące wysoko w atmosferze spowodują, iż worzące się komórki burzowe będą w większości superkomórkami - potężnymi tornadami, które poczynią straty o wiele dotkliwsze ze względu na swoje rozmiary, gwałtowność i siłę.
IPCC, na którego zlecenie zostało przeprowadzone badanie, to organizacja założona w 1988 przez dwie organizacje Narodów Zjednoczonych – Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) oraz Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) - w celu oceny ryzyka związanego z wpływem człowieka na zmianę klimatu. Dotychczas Międzyrządowy Zespół przedstawił cztery raporty klimatyczne; obecne opracowanie jest piątym opracowaniem na ten temat.
Autor: mb/mj / Źródło: phys.org
Źródło zdjęcia głównego: NASA