Już po raz 25. biegacze uczcili pamięć powstańców Warszawy, biorąc udział w Biegu Powstania Warszawskiego na 5 i 10 km. - Ten bieg ściska gardło - mówi Wojciech Grabowski ze Stowarzyszenia Dzieci Powstania Warszawskiego. Mimo padającego deszczu w imprezie wzięło udział prawie 9 tys. osób.
Zwycięzcami 25. Biegu Powstania Warszawskiego na 10-kilometrowej trasie w stolicy zostali medalista mistrzostw Polski na różnych dystansach Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) i olimpijka, czołowa w kraju triathlonistka Maria Cześnik (WLKS Kmicic Częstochowa). Na dystansie 5 km triumfowali Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) i Mariola Ślusarczyk (KS Victoria Józefów).
Sztafeta Pokoleń
W tym roku z inicjatywny Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowano Sztafetę Pokoleń. Uczestnicy walk sprzed 71 lat przekazali biegaczom 10 pałeczek, symbolizujących 10 wartości, o które walczyli: wolność, miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym, sumienność.
Leszek Żukowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK podkreślił, że bardzo ważne jest to, iż młodzież chce wspominać powstańców. - Osobiście uważam, że angażowanie się młodych ludzi świadczy o tym, że solidaryzują się z tym, co robili powstańcy. Nie muszą walczyć, ale kto nie biegał, to nie wie, że każdy bieg to wysiłek, więc jeżeli ktoś się decyduje podejmować jakiś wysiłek, świadczy o nim, że wie, dlaczego to robi. Robią to dla uczczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim – zaznaczył.
Wyjątkowe emocje
Wojciech Grabowski ze Stowarzyszenia Dzieci Powstania Warszawskiego przyznał, że atmosfera tych zawodów wyzwala wyjątkowe emocje. - To nie jest tylko impreza sportowa. Gdy te kilka tysięcy osób śpiewa hymn narodowy i biegnie z biało-czerwonymi opaskami z symbolami powstania, to mi po prostu ściska gardło - wyjawił. Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Instytutu Pamięci Narodowej Michał Kurkiewicz podkreślił, że trasa biegu na Starówce to nie tylko kolejne kilometry wyznaczające odległość od startu do mety. - To przede wszystkim uczczenie pamięci tych, którzy polegli, to edukacja poprzez sport śladami wydarzeń sprzed 71 lat. Każdy uczestnik otrzymał od nas folder, który pomoże pogłębić wiedzę o tych 63 dniach Powstania, o akcji "Burza" i zdobywaniu PAST-y czy też o Powązkach Wojskowych - wspomniał Kurkiewicz.
Zanim biegacze ustawili się na linii startu, w budynku PAST-y, jednym z kluczowych obiektów podczas Powstania Warszawskiego, zawodnicy wbiegali na czas. Wygranym gratulowali powstańcy.
Także piłkarsko
Przed biegiem otwarta została przed stadionem Polonii wystawa plenerowa "Futbol w ruinach miasta". Autorzy przygotowali 18 tablic, na których przedstawili mało znany wątek społecznego życia stolicy – powojenną odbudowę piłkarskich instytucji miasta i odgórną reorganizację dziedziny sportu przez reżim komunistyczny. Wernisaż ekspozycji zaszczycił swą obecnością najstarszy żyjący polski piłkarz - 102-letni Eugeniusz Tomasiewicz.
Tak było
W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego do walki stanęło ok. 50 tys. żołnierzy w różnych konspiracyjnych zgrupowaniach rozlokowanych praktycznie we wszystkich dzielnicach stolicy. W przeważającej ilości były to oddziały Armii Krajowej, ale też niewielkie siły innych organizacji: NSZ, PAL, AL.
Pierwotnie wybuch Powstania wyznaczono na 29 lipca 1944 roku. Był on poprzedzony stanem czuwania oddziałów w wyznaczonych punktach koncentracyjnych. Jednak termin odwołano, żołnierze rozeszli się do domów. Następny w trybie pilnym wyznaczono na 1 sierpnia na godz. 17.00.
Wyniki 25. Biegu Powstania Warszawskiego:
5 km kobiety 1. Mariola Ślusarczyk (KS Victoria Józefów) 17:05 2. Katarzyna Ślusarczyk (OKS Start Otwock) 18:49 3. Weronika Zielińska (KS Warszawianka) 19:01 5 km mężczyźni 1. Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) 14:22 2. Artur Kern (MKS Unia Hrubieszów) 15:05 3. Maciej Badurek (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 15:10 10 km kobiety 1. Maria Cześnik (BP AS Szczecin) 36:51 2. Paulina Lipska (KS Warszawianka) 39:20 3. Katarzyna Gorlo (Suwałki) 40:00 10 km mężczyźni 1. Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) 30:20 2. Dariusz Nożyński (Warszawa) 32:42 3. Tomasz Blados (WKS Gwardia Warszawa) 32:55
Autor: mar/mk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP