Walka o odbicie zajętego przez obcą rodzinę domu, zdrada z powodu zniecierpliwienia i przekupywanie partnera podarunkami, aby uratować związek. Choć brzmi to jak fabuła brazylijskiej telenoweli, to nią nie jest. To tylko wycinek z życia pary orlików krzykliwych.
Gniazdująca na terenie Nadleśnictwa Rudka para "doczekała się" własnego reality show. Wgląd w życiowe perypetie mieszkańców korony drzew umożliwia zainstalowana pod koniec marca kamera, wycelowana w gniazdo, będące od lat domem dla pary drapieżnych ptaków.
Pospolity i ściśle chroniony
Odpowiedzialni za prowadzenie całego projektu pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku zdecydowali się wybrać właśnie to, ponieważ od 4 lat wracały doń dwa orliki krzykliwe, tworzące parę samiec i samica.
Orlik krzykliwy (Aquila pomarina) w Polsce jest najpospolitszym orłem. Gniazduje głównie na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Karpatach i Pomorzu Zachodnim. Wprawdzie orliki zakładają gniazda w lasach, ale polują na terenach otwartych, łąkach i uprawach. Jego ofiarami są małe gryzonie, ptaki wróblowate i płazy.
Chociaż jego liczebność jest szacowana na około 2200-2700 par (ok. 15 proc. światowej populacji) to podlega ścisłej ochronie.
Naukowe kino akcji...
Jak wyjaśniają biolodzy z Instytutu Biologii, głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja przyrody, a także nauki, ponieważ materiał zebrany w trakcie obserwacji będzie wykorzystywany w innych badaniach na temat zachowania ptaków szponiastych.
Jeżeli jednak ktokolwiek sądził, że transmitowany na żywo obraz będzie nudny, grubo się mylił. Niedługo po rozpoczęciu nadawania obrazu live okazało się, że nudzić się nie sposób podczas obserwacji dzikiej fauny. Reality show zamieniło się bowiem w kino akcji gdy okazało się, że "dom" orlików spodobał się myszołowom. Orliki zostały zmuszone do obrony swojego dobytku i "wyeksmitowania" nieproszonych lokatorów.
... i dramat miłosny
Na tym jednak nie koniec perypetii. Kolejne turbulencje wynikły na linii emocjonalnej. Zniecierpliwiona oczekiwaniem na guzdrzącego się wieloletniego partnera samica, zwróciła uwagę na młodszego samca, dopuszczając go do siebie. Jednakże drugi z zamieszkujących gniazdo ptaków przybył i przegonił absztyfikanta precz od swojej wybranki.
Ale pogonić rywala to nie kłopot - trudniej ugłaskać rozzłoszczoną partnerkę, o czym wie prawdopodobnie każdy samiec na świecie. Po powrocie z zimowiska i przegonieniu konkurenta stary samiec sporo się natrudził, aby wkupić się w łaski orliczki. Pomocne było zasypywanie partnerki podarunkami w postaci np. żaby i rzęsorka.
Rodzina się powiększy
O skuteczności obranej przez drapieżnika taktyki świadczy wysiadywane przez samicę jajo, które zniosła na początku maja. Naukowcy spodziewają się, że na początku czerwca powinno się wykluć pisklę. Osiem tygodni później młode wyfrunie z gniazda. Z rodzicami pożegna się jednak definitywnie około września, gdy dorosłe osobniki przestaną swojego potomka dokarmiać.
Autor: msb/jap / Źródło: lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Instytut Biologii UwB