Często narzekamy na wysoką temperaturę, ale mało kto wie, że ta na poziomie 30 st. C jest o ponad 25 stopni niższa niż światowy rekord. Zobaczcie, jak bardzo może nagrzać się na słońcu samochód, dlaczego niedźwiedzie polarne mają czarną skórę i gdzie wyjechać, żeby się ochłodzić.
Upały doskwierają praktycznie wszystkim, ale niewiele osób wie, że z wysoką temperaturą związanych jest wiele ciekawych faktów. Kilka z nich może okazać się tego lata bardzo przydatnych.
1. Najwyższa kiedykolwiek zarejestrowana temperatura na Ziemi w cieniu wynosiła 57,8 st. C. Rekord ten wystąpił w Libii 13 września 1922 roku.
2. Według NASA gdy temperatura wynosi 35 st. C, wydajność naszej pracy spada o 45 procent.
3. Wysoka temperatura stanowi większy problem dla mężczyzn. Pocą się bardziej niż kobiety, przez co tracą więcej wody w szybszym czasie.
4. Podczas upałów tracimy na wadze. Ubytek ten jest jednak uzupełniany wraz z jedzeniem i piciem.
5. W czasie pracy na dworze w trakcie upału temperatura ciała może wzrosnąć do 40,5 st. C. Śmierć z przegrzania następuje zazwyczaj, gdy osiągamy temperaturę 42 st. C.
6. Ciepło magazynowane przez dachy, chodniki i wszelkie struktury z betonu może podnieść temperaturę w nocy w mieście o nawet 22 st. C.
7. Gdy temperatura wynosi 33 st. C, wnętrze samochodu może się nagrzać w 20 minut do 51 st. C.
8. Terminu "fala upałów" (ang. heatwave) w odniesieniu do okresu z wysoką temperaturą po raz pierwszy użyto w Nowym Jorku w 1892 roku.
9. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej terminu "fala upałów" używa się, gdy temperatura jest o 5 st. C wyższa od średniej przez pięć dni z rzędu.
10. Jeśli chcemy uciec od upałów, powinniśmy pojechać do wyżej położonych regionów. Temperatura powietrza spada o 0,6 st. C na 100 metrów.
11. Angielskie powiedzenie "zimny jak ogórek", choć oznacza coś zupełnie innego, jest bardzo trafnym porównaniem. Temperatura we wnętrzu tego warzywa może być nawet o 11 st. C niższa niż na zewnątrz.
12. Mars jest czerwony i mogłoby się wydawać, że jest gorący, jednak nic bardziej mylnego. Średnia temperatura na tej planecie wynosi -63 st. C.
13. Piłki tenisowe podczas turnieju Wimbledon przechowywane są w chłodzonych pojemnikach, które utrzymują ich temperaturę na poziomie 20 st. C.
14. Trzepotanie skrzydeł tysiąca pszczół może wygenerować siedem watów ciepła.
15. Skóra niedźwiedzi polarnych jest czarna, żeby mogły lepiej absorbować ciepło z promieniowania słonecznego.
Na Ziemi jest coraz goręcej. Zobacz, jak zmieniała się temperatura na Błękitnej Planecie od 1880 roku.
Autor: zupi/map / Źródło: express.co.uk, Minnesota Public Radio
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock