W sobotę wieczorem w wielu regionach kraju utrzymuje się smog. Najgorzej jest na południu - tam miejscami powietrze ma fatalną jakość.
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
W sobotę wieczorem norma jakości powietrza została przekroczona. Miejscami jest fatalnie.
Gdzie oddycha się najgorzej?
O godzinie 19 powietrzem fatalnej jakości oddychali mieszkańcy Tarnowa. Stężenie pyłu PM2,5 wynosiło tam 125 µg/m3. To prawie 348 procent normy dobowej. Równie fatalnie było w Mielcu, tutaj odnotowano 127 µg/m3.
W Zgierzu panowała zła jakość powietrza. Stacja pomiarowa wskazywała stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 127,86 µg/m3. Oznacza to 283 procent normy dobowej. Podobnie było w Starachowicach i Kłodzku, gdzie stężenie pyłu PM2,5 wynosiło odpowiednio 90 µg/m3 i 92 µg/m3. To około 255 proc. normy dobowej.
Trochę lepiej było w Krakowie - 60,56 µg/m3 (170 proc.), Mińsku Mazowieckim - 65 µg/m3 i Raciborzu- 60,85 µg/m3.
W wielu miastach województwa małopolskiego, śląskiego oraz Polski centralnej, a miejscami także wschodniej i północnej występowała średnia jakość powietrza.
Co to jest PM10?
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrogramów na metr sześcienny. Jest występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5?
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrogramów na metr sześcienny. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen?
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Autor: ps,dd / Źródło: tvnmeteo.pl za GIOŚ
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock