Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) udało się sfotografować niezwykły układ dwóch gwiazd. Jedna z nich, niczym wampir, wysysała z drugiej bardzo dużą ilość materii. - "Ugryzienie" gwiazdy-wampira jest bardzo delikatne, ale niezmiernie efektywne – opisuje jeden z badaczy.
Udało się uzyskać najlepsze w historii zdjęcia nietypowego układu podwójnego gwiazd SS Leporis widocznego w konstelacji Zająca. Składa się on z dwóch gwiazd okrążąjących się w czasie 260 dni. Gwiazdy są oddalone od siebie o dystans mniejszy niż Ziemia od Słońca.
Jedna chłodna, druga gorąca
Jedna z gwiazd w układzie SS Leporis jest duża, chłodna i rozciąga się na obszarze prawie równym orbicie Merkurego. Druga gwiazda, bardzo gorąca, wysysała około połowy masy swojej większej towarzyszki.
- Wiedzieliśmy, że ta podwójna gwiazda jest nietypowa, że materia przemieszcza się z jednej gwiazdy na drugą -komentuje współautor artykułu, Henri Boffin z ESO. - To, co odkryliśmy, to fakt, że sposób transferu masy najprawdopodobniej zachodził w zupełnie inny sposób, niż wskazywały dotychczasowe modele tego procesu. "Ugryzienie" gwiazdy-wampira jest bardzo delikatne, ale niezmiernie efektywne – dodaje.
Jakby machał astronauta
Astronomowie uzyskali doskonały obraz SS Leporis za pomocą pomocą urządzenia o nazwie Very Large Telescope Interferometer (VLTI). Połączyli światło zebrane przez cztery teleskopy w Obserwatorium ESO Paranal w Chile, co umożliwiło powstanie wirtualnego teleskopu odpowiadającego instrumentowi o średnicy 130 metrów.
Uzyskany obraz jest 50 razy ostrzejszy niż zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HAST). Jego rozdzielczość jest równa 50 milisekundom łuku, zaś wirtualnego teleskopu, 1 milisekundy. Przy takich parametrach astronom może dostrzec astronautę machającego mu z Księżyca.
- Zdjęcia są tak ostre, że możemy nie tylko oglądać nawzajem okrążające się gwiazdy, ale także zmierzyć rozmiar większej z nich - mówi Nicolas Blind, główny autor artykułu w "Astronomy & Astrophysics", prezentującego wyniki badań.
Autor: usa//ŁUD / Źródło: eso.org