W Botswanie w okolicach delty Okawango znaleziono około 350 padłych słoni. Ludzie zajmujący się ochroną tamtejszej przyrody są przerażeni i próbują ustalić przyczynę tego zdarzenia.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy botswańscy działacze ochrony przyrody znaleźli ponad 350 martwych słoni. Nie wiadomo, co było przyczyną masowego pomoru.
Według dyrektora ds. ochrony przyrody Nialla McCanna z brytyjskiej organizacji National Park Rescue, niektóre z ciał pojawiły się wokół wodopojów, podczas gdy inne znajdowano w pozycji leżącej głową do dołu. Jak powiedzieli obserwujący, w pobliżu ciał znaleziono także żywe osobniki, jednak te wydawały się osłabione, a jeden z nich chodził w kółko, nie mogąc zmienić kierunku. Wydaje się, że inne gatunki zwierząt na tym obszarze nie ucierpiały. Pierwsze zwłoki pojawiły się na początku maja.
Rząd Botswany zdecydował przeprowadzić sekcję zwłok martwych słoni, by ustalić przyczynę ich śmierci.
- Niespotykaną liczbę padłych słoni odnotowano po raz pierwszy na początku maja - powiedział w rozmowie z CNN McCann. - To przerażające, musimy się dowiedzieć, co tam się dzieje - mówił. Dodał, że nie pamięta, żeby w przeszłości doszło do podobnej sytuacji.
Wpływ kłusownictwa?
Botswana jest domem dla 130 tysięcy słoni afrykańskich, żyje tam najwięcej osobników tego gatunku zwierząt na świecie. Jak stwierdził McCann, w delcie Okawango, w której znaleziono zwłoki słoni, mieszka 10 procent całej populacji tych zwierząt w tym kraju.
W zeszłym roku w Botswanie zniesiono obowiązujący od 2014 roku zakaz polowania na słonie, co wywołało powszechne oburzenie. McCann powiedział, że w tym przypadku nie można wykluczyć kłusownictwa, chociaż słonie nie zostały pozbawione ciosów.
McCann powiedział, że istnieje wiele hipotez co do przyczyny zgonu. Mogły to być pasożyty spotykane u słoni, ale pod uwagę brany jest nawet COVID-19.
Dotrzeć do sedna sprawy
Niezależnie od przyczyny, zdaniem McCanna, ważne jest, aby dotrzeć do sedna sprawy, ponieważ to "strata na skalę globalną".
Słoń afrykański jest sklasyfikowany w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych jako gatunek narażony na wyginięcie. Pierwszy Spis Powszechny Słoni Wielkich, czyli panafrykański sondaż przeprowadzony w 2016 roku ujawnił, że w ciągu zaledwie siedmiu lat między 2007 a 2014 rokiem populacja słoni zmniejszyła się o co najmniej 30 procent.
Autor: kw/dd / Źródło: CNN, BBC News