Internet obiegło w ostatnich dniach zdjęcie niezwykłej formacji na Antarktydzie. Obiekt, który się tam znajduje, wygląda jak piramida. Wywołało to liczne spekulacje na temat jego pochodzenia.
Według niektórych internautów skalista struktura mogła zostać stworzona przez starożytne cywilizacje. Istnieją także domysły, że piramida pochodzi z Kosmosu i w jej budowie mogli brać udział obcy.
To tylko góra
Jednak - jak się okazuje - proste rozwiązania zazwyczaj są najlepsze i tak jest także w tym przypadku. Zdaniem naukowców skalista struktura o stromych bokach jest najprawdopodobniej skutkiem milionów setek lat erozji.
- To tylko góra, która wygląda jak piramida - powiedział Eric Rignot, profesor Nauki o Ziemi na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. - Kształt piramidy nie jest niemożliwy - wiele szczytów częściowo wygląda jak piramidy, ale mają tylko jedną lub dwie gładkie powierzchnie, rzadko zdarza się, że są takie cztery - dodał.
Góra w kształcie piramidy nie ma formalnej nazwy i jest jednym z wielu szczytów Gór Ellswortha na Antarktydzie.
Jak wynika z badań z 2007 roku, opublikowanych przez amerykańską agencję naukowo-badawczą USGS, to pasmo górskie zostało odkryte przez amerykańskiego lotnika Lincolna Ellswortha podczas lotu 23 listopada 1935 roku.
Gdzie można ją znaleźć?
Góra znajduje się w południowej części Gór Ellswortha, w paśmie Heritage Range, znanym z niezwykłych skamieniałości. Pochodzą stamtąd m.in. kambryjskie trylobity (morskie stawonogi) sprzed 500 mln lat. Antarktyczna piramida nie jest wysoka w stosunku do innych gór na Ziemi, ponieważ ma 1265 metrów.
Skąd się wzięła?
Mauri Pelto, profesor nauk o środowisku w Nichols College w Dudley w Massachusetts uważa, że do niezwykłego kształtu góry przyczyniło się wietrzenie mrozowe (spowodowane przez zamarzanie i rozmarzanie skał). Dzieje się tak, gdy śnieg lub woda wypełniają w dzień pęknięcia w skale, a w nocy, wraz ze spadkiem temperatury - zamarzają, rozszerzając się. Przez to pęknięcie rośnie, a fragmenty skał się wykruszają. Jak zauważa Pelto, taki sam rodzaj erozji ukształtował m.in. alpejski szczyt Matterhorn.
Zdaniem specjalisty, trzy z czterech ścian góry, erozja ukształtowała mniej więcej w tym samym czasie. I to właśnie dlatego są one tak gładkie i wyglądają jak w piramidzie. Czwarta z nich jest już nieco inna, ponieważ erozja nie była już tak jednolita.
Autor: zupi/aw / Źródło: Live Science, wikipedia