Prezydent Donald Trump sypia w nocy zaledwie cztery do pięciu godzin. To jedno z ustaleń, jakie przekazano dziennikarzom po corocznych szczegółowych badaniach lekarskich amerykańskiego przywódcy. Nauka próbuje wytłumaczyć, dlaczego niektórzy z nas potrzebują mniej snu niż inni.
- On jest po prostu jednym z tych ludzi, jak sądzę, którzy nie wymagają długiego spania - powiedział doktor Ronny Jackson, prezentując wyniki badań lekarskich prezydenta USA.
Donald Trump napomykał o tym już wcześniej. Jeszcze w czasie kampanii wyborczej zadeklarował, że śpi w nocy trzy-cztery godziny. - Wiecie, nie jestem wielkim śpiochem - mówił.
Trump jak Obama
To niejedyny ze znanych ludzi, którzy śpią ponadprzeciętnie mało. Żeby nie szukać daleko, także jego poprzednik w Białym Domu Barack Obama rzadko przesypiał całą noc.
Dla wielu z nas skutki takiego trybu życia byłyby przykre dla samopoczucia, z bólami głowy, kłopotami żołądkowymi i poczuciem ogólnego rozbicia, żeby wymienić tylko kilka możliwych konsekwencji nieprzespania w nocy siedmiu czy ośmiu godzin.
Nie odczuwają tego ci, których nazywa się niekiedy "bezsenną elitą". Naukowcy oceniają, że ci, dla których krótki nocny sen nie jest efektem choroby bądź niesprzyjających okoliczności, ale po prostu wynika z potrzeb ich organizmu, to około 1 procenta całej populacji. Nie ma pewności, czy do tej właśnie grupy zalicza się Donald Trump.
"Bezsenna elita"
Tak czy owak, badacze sporządzili listę cech, które charakteryzują "bezsenną elitę": - przeważnie są nastawieni bardziej optymistycznie niż większość ludzi; - zazwyczaj budzą się i wstają z łóżka wcześnie rano, nawet w weekendy czy w czasie urlopu; - taką tendencję można zaobserwować także u ich krewnych, jako że skłonność do krótkiego spania ma podłoże genetyczne; - przeważnie są ludźmi aktywnymi fizycznie; - jeśli zdarzy im się pospać trochę dłużej, mogą czuć się rozbici; - deklarują, że nie nadużywają kofeiny, a w każdym razie - że nie jest im ona potrzebna, by poczuć przypływ energii.
Zachowania związane ze snem są stosunkowo nowym obszarem badań. Naukowcy podkreślają, że trudno jest precyzyjnie określić, kto naprawdę potrzebuje mało snu, a kto cierpi jednak na jakiś rodzaj jego zaburzeń, nawet jeśli bezpośrednio nie odczuwa negatywnych skutków zdrowotnych.
Autor: rzw / Źródło: TVN Meteo,Business Insider