Szwajcarska Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic) ostrzegła przed stosowaniem ziołowego leku wytwarzanego z jeżówki purpurowej przeciwko koronawirusowi. Wyniki, które miały świadczyć o jego skuteczności w walce z SARS-CoV-2, zostały błędnie zinterpretowane.
Szwajcarskie media opublikowały raport ze znanego laboratorium w Spiez, w którym pojawiało się twierdzenie, że lek ziołowy o nazwie Echinaforce jest skuteczny przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.
Lek ten jest wytwarzany z jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea), sprzedaje się go bez recepty w postaci tabletek lub płynu w aptekach i drogeriach. Według ulotki ma przeciwdziałać przeziębieniom oraz poprawiać odporność organizmu.
Badania, które źle zinterpretowano
Wyniki badań wpływu specyfiku na koronawirusa opublikowano w ubiegłym tygodniu w czasopiśmie "Virology Journal". Wiadomości o "cudownym działaniu" ziołowego leku szybko obiegły lokalne media społecznościowe i spowodowały, że apteki zapełniły się klientami chcącymi kupić Echinaforce.
W tym tygodniu Szwajcarska Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic) poinformowała jednak, że analizy te zostały częściowo błędnie zinterpretowane. W wydanym oświadczeniu przekazano, że badania w laboratorium przeprowadzono tylko na kulturach komórkowych. Żadnego z nich nie dokonano na człowieku.
Warunki panujące w kulturach komórkowych nie mogą być porównywane z warunkami w ludzkim organizmie. To oznacza, że uzyskane dane nie mogą dostarczyć żadnych dowodów na skuteczność leku przeciwko koronawirusowi u ludzi. Dlatego szwajcarscy specjaliści przestrzegli, że substancja, która wykazuje wpływ na kultury komórkowe, niekoniecznie musi być skuteczna także u człowieka.
Zabroniono promocji
Ze względu na brak badań dotyczących dokładnego wpływu ziołowego specyfiku na koronawirusa SARS-CoV-2, zabroniono promowania go w tym kontekście dla bezpieczeństwa pacjentów.
Swissmedic uznała, że promocja "cudownego leku na koronawirusa" będzie klasyfikowana jako oszustwo konsumenckie, ponieważ od razu zakłada, że produkt jest skuteczny, a to daje ludziom fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
Autor: kw/aw / Źródło: swissmedic.ch, thelocal.ch, swissmedicinfo.ch
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock