Przypadek mieszkanki amerykańskiego Portland świadczy o tym, że niebezpieczne sytuacje mogą się przytrafić nawet tuż za progiem własnego domu. Kobieta wyszła na podwórko, szukając psa, bo zwierzak nie przychodził na wołanie, zupełnie jakby zapadł się pod ziemię. Okazało się, że to nie tylko figura retoryczna - kobieta wpadła do głębokiego leja krasowego, który wcześniej pochłonął jej pudla.
30-letnia kobieta z Portland w stanie Oregon we wtorek wieczorem wyszła przed dom, wołając swojego psa. Ponieważ nie przychodził na wołanie, kobieta postanowiła rozejrzeć się po podwórku. Ponieważ był już wieczór, nie zauważyła, że w dobrze jej znanej przestrzeni zaszły niespodziewane zmiany.
W pewnym momencie kobieta zapadła się pod ziemię - dosłownie, bo w ciemności wpadła do głębokiej jamy.
Musieli użyć liny i drabin
Pociechą w tej nieciekawej sytuacji okazał się fakt, że kobieta znalazła zaginionego pudla - zwierzak po prostu wpadł w tę samą pułapkę nieco wcześniej niż ona. Właścicielka nie straciła głowy i zaczęła wzywać pomocy. Jej wołanie usłyszał przechodzący sąsiad, który zadzwonił na numer alarmowy.
Strażacy, którzy przybyli na miejsce, wyciągnęli pudla na linie, a jego właścicielce pomogli się wydostać za pomocą drabin. Ani kobieta, ani zwierzę nie doznali poważniejszych obrażeń. Dowodzący akcją ratunkową strażak stwierdził, że mieli dużo szczęścia, bo sam upadek na głębokość 6 m mógł się skończyć gorszymi konsekwencjami.
Dawna studnia albo rozkop
Powstały niespodziewanie w gruncie otwór o szerokości około metra to lej krasowy. Nie wiadomo na razie, co konkretnie przyczyniło się do jego powstania. Mógł utworzyć się w miejscu dawnej studni lub rozkopu. Sąsiad pechowej kobiety wspominał jednak, że w tej okolicy prowadzono prace ziemne związane z kanalizacją. Na miejscu zostały służby, które zajęły się wypełnianiem jamy i zabezpieczaniem terenu.
Autor: js/map / Źródło: ENEX, oregonlive.com
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Do Polski nadciąga tęgi mróz. Za sprawą bardzo zimnych mas powietrza arktycznego temperatura może spaść do nawet -15 stopni Celsjusza. O szczegółach pisze nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.
IMGW ostrzega przed niebezpieczną aurą. W części kraju prognozowane są opady marznące. Sprawdź, gdzie wydano alerty.
Drogi staną się niebezpiecznie śliskie. Obowiązują ostrzeżenia IMGW
Pogoda na jutro, czyli czwartek 13.02. Nocą możemy spodziewać się opadów śniegu lub deszczu ze śniegiem. W ciągu dnia czeka nas kontynuacja opadów. W najcieplejszej chwili dnia termometry pokażą 5 stopni Celsjusza.
Pogoda na jutro - czwartek, 13.02. Popada śnieg lub deszcz ze śniegiem
Według nowej analizy przeprowadzonej przez naukowców z Montana State Univesity, mikroby żyjące w gorących źródłach w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone mogą wyjaśniać ewolucję wykorzystywania tlenu przez organizmy.
Gorące wody w Yellowstone mogą ujawniać sekrety początków życia na Ziemi
Dzisiaj na niebie pojawi się Księżyc w pełni. Nasz naturalny satelita będzie pięknie wyglądał - zwłaszcza podczas wschodu.
"Kilkanaście minut, których nie możecie przegapić"
- Źródło:
- tvnmeteo.pl, almanac.com
Meszki antarktyczne mają unikatową strategię przetrwania w nieprzyjaznym środowisku bieguna południowego. Larwy owadów wykorzystują dwa mechanizmy hibernacji, dzięki którym osiągają dojrzałość w momencie, gdy pozwalają im na to warunki atmosferyczne. To jedyny znany nauce organizm, u którego zidentyfikowano taką taktykę.
Te owady potrafią coś, czego nie umie żadne inne zwierzę
Pierścień Einsteina został zauważony na zdjęciach z europejskiego teleskopu Euclid. Jak wyjaśnili naukowcy, zjawisko można zaobserwować jedynie w ściśle określonych warunkach. Wykryto je w okolicach galaktyki, którą obserwujemy od ponad stulecia.
Idealny pierścień Einsteina uchwycony na testowym zdjęciu
Rekin zaatakował dwie amerykańskie turystki na Bahamach. Jak opowiadały kobiety, do ataku doszło kilka minut po tym, jak weszły do wody. Lokalne media przypomniały, że to nie pierwsza taka sytuacja, jaką odnotowano w archipelagu.
Wskoczyły do wody, zaatakował je rekin. "Cieszę się, że żyjemy"
Do 24 wzrosła liczba ofiar powodzi, które nawiedzają Boliwię. Intensywne opady deszczu utrzymują się nad krajem od listopada, a najtrudniejsza sytuacja panuje w zachodniej części kraju. Według prognoz ulewy nie ustaną do marca.
W powodziach zginęły 24 osoby, a deszcz nie przestaje padać
Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić swój kształt w ciągu ostatnich 20 lat - uważają naukowcy. Ich badanie może dostarczyć cennych informacji na temat funkcjonowania pola magnetycznego, które odgrywa kluczową rolę w ochronie naszej planety przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym.
Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić kształt
Naukowcy obawiają się, że zjawisko La Nina, które zazwyczaj prowadzi do spadku temperatury na świecie, mogło stracić swój wpływ na hamowanie globalnego ocieplenia. Obawy wśród ekspertów wzbudziły dane zunijnego programu Copernicus, pokazujące, że tegoroczny styczeń był najgorętszy w historii pomiarów.
Czy La Nina traci swoją supermoc? Naukowcy zadają sobie ważne pytanie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.
Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę
Obfite opady śniegu sparaliżowały Stambuł. We wtorek w kilku dzielnicach tureckiej metropolii zamknięto szkoły, a samochody ślizgały się na ośnieżonych i oblodzonych drogach. Utrudnienia zanotowano także w ruchu lotniczym.
Śnieżyca w Stambule. Utrudnienia na drogach, odwołane loty i pozamykane szkoły
Na francuskiej wyspie Amsterdam od połowy stycznia trwa pożar. Ogień zniszczył ponad połowę jej powierzchni, ale służby nie podejmują akcji gaśniczej - terytorium jest zbyt odległe i niedostępne, by ją poprowadzić. Przyrodnicy obawiają się, że pożar poważnie wpłynie na rzadkie gatunki bytujące na wyspie.
Wyspa płonie od miesiąca. Jest zbyt daleko, by gasić pożar
Ponad dwa tysiące szkół w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii odwołało w poniedziałek zajęcia. Tego dnia uczniowie mieli wrócić do nauki po wakacyjnej przerwie. Decyzja o przełożeniu rozpoczęcia roku szkolnego jest związana z ekstremalnymi upałami, jakie obecnie występują w Brazylii
Z powodu upału rok szkolny zacznie się później
Sytuacja sejsmiczna na greckim Santorini nadal martwi ekspertów i lokalnych mieszkańców. W nocy z poniedziałku na wtorek na wyspie zanotowano jeden z najsilniejszych do tej pory wstrząsów. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Dominika Ziółkowska, naukowcy rozważają dwa scenariusze rozwoju sytuacji.
Z jednej z farm w okolicach miejscowości Storvika w Norwegii uciekło co najmniej 27 tysięcy łososi. Mogą one stanowić zagrożenie dla ryb żyjących na wolności, ponieważ są nosicielami nieznanych im chorób i pasożytów.
Pożary lasów trawią centralną i południową część Chile. Walkę z ogniem utrudniają warunki pogodowe i działania ludzkie - wiele ognisk zostało wznieconych celowo. Wyczerpanych strażaków wspierają osoby prywatne, dowożące wodę do gaszenia własnymi samochodami.
"Nadchodzi lato i zaczynasz się bać, bo wiesz, co się stanie"
Czarne wilki zostały zaobserwowane w polskim lesie. W Europie osobniki o takim umaszczeniu pojawiają się dość rzadko - jest ono charakterystyczne dla populacji zamieszkujących Amerykę Północną. Jak wyjaśnili przyrodnicy, gen kodujący czarne umaszczenie bywa dla drapieżników zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.
Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie
Międzynarodowy zespół naukowców przedstawił niepokojącą wizję Arktyki za blisko 80 lat. Jak stwierdzili badacze, jeśli zmiany klimatu nie zahamują, pod koniec tego stulecia najzimniejszy obszar na Ziemi będzie praktycznie nie do poznania. To, co może się stać, będzie miało bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla planety, ale także i dla jej mieszkańców.
760 gospodarstw domowych zostało w niedzielę pozbawionych dostępu do prądu w dolinie Montafon w Austrii. Na półtorej godziny ulice popularnego kurortu narciarskiego pogrążyły się w ciemnościach. Jak się okazało, za awarią sieci stały kuny, które przegryzły izolację kabla.
Alpejski kurort pogrążył się w ciemnościach, bo kuny przegryzły kabel
Pożar w Parku Narodowym Grampians w Australii został opanowany, ale strażacy nie przerywają pracy - kolejne dni mają przynieść warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia. Skalę zniszczeń, jakie spowodowały płomienie, doskonale widać na obrazach satelitarnych udostępnionych przez unijną agencję Copernicus.
W dwa miesiące spłonęła większość parku narodowego
Mieszkańcy Iranu uciekają przed mrozem do gorących źródeł. Położona w zachodniej części kraju miejscowość Urmia, znana z wód termicznych, przyciągnęła w niedzielę wielu turystów. Goście przyjeżdżali nawet z oddalonej o ponad 600 kilometrów stolicy, Teheranu.
Przed mrozem chowają się w gorących źródłach
Na Maderze potwierdzono pojawienie się dengi. Jak dotąd nie odnotowano przypadków przeniesienia choroby na człowieka, a władze podkreślają, że "sytuacja jest pod kontrolą", jednak apelują o ostrożnść. Madera to popularny kierunek wyjazdów polskich turystów.
Intensywne ulewy nawiedziły wschodnią Australię. Na przedmieściach Sydney ulice w poniedziałek wypełniły się wodą, a kierowcy nie mogli wydostać się z zalanych aut. Mocno padało także w innych miastach, a meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec niebezpieczeństw.
Lunęło i sypnęło gradem tak, że powybijało szyby w oknach
W jej poszukiwania siedem lat temu zaangażował się osobiście Tom Hardy. Daisy, labradorka z Wielkiej Brytanii, wróciła w końcu do swoich właścicieli. - Trzymaliśmy jej zdjęcie na kominku i patrzyliśmy na nie każdego dnia, myśląc o niej i o tym, gdzie może być. To absolutne spełnienie marzeń - mówi o odnalezieniu psiaka "Guardianowi" Rita Potter, opiekunka Daisy.
Po ponad siedmiu latach od kradzieży Daisy wraca do swoich opiekunów. "To spełnienie marzeń"
- Źródło:
- The Guardian, tvn24.pl