Na plażach Wielkiej Brytanii zaczęło pojawiać się coraz więcej niewybuchów z czasów drugiej wojny światowej. Jest to efekt intensywnych sztormów, opadów i powodzi, które niemal codziennie odsłaniają spore połacie gleby. Władze apelują do mieszkańców o ostrożność.
Po ponad 70 latach od zakończenia drugiej wojny światowej na plażach i w zatokach Wielkiej Brytanii odnaleźć można niebezpieczne pozostałości po tym okresie.
Od połowy grudnia nurkowie z Królewskiej Marynarki Wojennej odnaleźli lub unieszkodliwili 244 elementów uzbrojenia. W ubiegłym roku, w tym samym czasie, odkryto 108 takich obiektów. To pokazuje, jak duża jest skala zjawiska i ile pracy ma brytyjskie wojsko. Prawie codziennie saperzy odbierają telefony alarmowe od mieszkańców i turystów.
Wszystkiemu winna pogoda
Według ekspertów przyczyną odnajdywania tak wielu niewypałów są sztormy, ulewy i powodzie, które od kilku miesięcy nękają Wyspy Brytyjskie. W ich efekcie grunt zaczął się osuwać i odsłaniać coraz więcej elementów uzbrojenia.
Siły Zbrojne Zjednoczonego Królestwa przeczesują teraz tereny (o długości 2250 km) rozciągające się miasta Hull (hrabstwo East Riding of Yorkshire), wzdłuż wybrzeża, aż po Liverpool (zachodnia część północnej Anglii).
"Niemcy byli bardzo dobrymi inżynierami"
Nurkowie mieli już do czynienia między innymi z łodzią podwodną, bombami i minami. - Jakość materiałów wybuchowych jest naprawdę wysoka - poinformował Chris O'Flaherty, dowódca Fleet Diving Squadron. - Niemcy byli bardzo dobrymi inżynierami - dodał.
Władze zalecają ostrożność i proszą, by nie zbliżać się do niezidentyfikowanych obiektów, które leżą na plażach, bo mogą one stanowić zagrożenie dla życia.
Wyspy nadal pod wodą
Brytyjczycy od grudnia zmagają się z pogodą. Wielu mieszkańców nadal pozostaje bez dachu nad głową, inni walczą z powodzią. Na szczęście na najbliższe dni meteorolodzy nie ostrzegają przed kolejnym załamaniem pogody. Nadal obowiązuje jednak kilkanaście alarmów przed powodziami na południu, na południowym zachodzie, na południowym wschodzie i na północnym zachodzie Wielkiej Brytanii.
Autor: kt/mj / Źródło: BBC