Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed wahaniem poziomu wód na Wybrzeżu Wschodnim i w rejonie Zatoki Gdańskiej. Ponadto zagrożeniem może być sztorm na Bałtyku i silny wiatr.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. W związku z prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na Wybrzeżu Wschodnim prognozowane są wahania stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie w rejonie Zatoki Gdańskiej powyżej stanów ostrzegawczych. Alert obowiązuje do godziny 9 w czwartek.
Sztorm na Bałtyku
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni ostrzega też przed sztormem na Bałtyku. Południowo-zachodni wiatr w strefie brzegowej województwa pomorskiego może osiągnąć w porywach 9 stopni w skali Beauforta, a więc jego prędkość będzie wynosiła nawet 100 kilometrów na godzinę.
IMGW prognozuje w tym czasie stan morza od 5 do 6 stopni w skali Douglasa, co oznacza, że wysokość występującej fali może sięgać nawet 6 metrów. Możliwy jest również przelotny deszcz i deszcz ze śniegiem oraz burze.
Ósmy i dziewiąty stopień w skali Beauforta oznacza początkowo sztorm i wicher przechodzący następnie w silny sztorm. Wiatr jest na tyle silny, że łamie gałęzie drzew. Alert obowiązuje do godz. 6 w czwartek. Synoptycy zaznaczają jednak, że ostrzeżenie może być kontynuowane.
Dodatkowo IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w całym regionie. Nad samym morzem - wzdłuż wybrzeża oraz w Trójmieście i okolicach - wiatr z zachodu i z południowego zachodu może osiągnąć prędkość do 90 km/h. W pozostałych rejonach województwa pomorskiego wiać będzie z prędkością do 80 km/h.
Co oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Autor: anw//aw / Źródło: IMGW, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tom Verdoot/unsplash (CC0 Public Domain)