Ciekawe zjawisko zarejestrował spektoradiometr umieszczony na satelicie NASA. Na początku stycznia nad Wyspami Aleuckimi silny wiatr uformował chmury w regularne równoległe szeregi. Kiedy napotkały przeszkodę w postaci górzystych wysp, zaczęły się zwijać, tworząc symetryczne wzory zwane ścieżkami wirów Karmana.
Na fotografii wykonanej 11 stycznia przez urządzenie MODIS z satelity Terra widać południową Alaskę i część Morza Beringa z Zatoką Bristolską. Biały obszar na górze zdjęcia to gruba warstwa śniegu zalegająca na terenie południowo-zachodniej Alaski. Czystą biel na wschodzie przełamuje nierówna krawędź łańcucha gór Ahklun zasłonietych częściowo chmurami.
Na południe od linii wybrzeża widzimy pokrytą lodem Zatokę Bristolską. Nad jej wodami rozciągają się chmury typu stratocumulus, które wiejący na początku stycznia silny wiatr rozciągnął w dokładnie równoległe linie. Nad otwartym morzem warstwa chmur jest gruba i układa się w gęste szeregi. Część tych formacji zachodzi także nad ląd wzdłuż osi pólnoc-południe.
Górzyste wyspy zakłócają przepływ
Wyspy Aleuckie rozciągają się z północnego-wschodu na półudniowy-zachód terenu widocznego na zdjęciu. Po ich nawietrznej stronie widać jasną biel lodowej kry na morzu. Można zaobserwować także kilka wulkanicznych wierzchołków wznoszących się z niektórych wysp.
To właśnie w miejscu, gdzie formacje chmur nachodzą na wyspy, w powietrzu dzieją się najciekawsze rzeczy. Kiedy prąd powietrza dociera do przeszkody w postaci wzniesień, staje się burzliwy, a dotychczasowy układ chmur zaczyna się komplikować. W środkowej części zdjęcia można zaobserwować ich dwa symetrycznie zwijające się rzędy, tworzące zjawisko zwane ścieżkami wirów Karmana.
Archipelag na Pierścieniu Ognia
Nazwa pochodzi od węgierskiego uczonego Theodora von Karmana uznawanego za pioniera nowoczesnej aerodynamiki. Na początku XX wieku opisał on mechanizm powstawania wirów za ciałem nieopływowym.
Aleuty to łańcucuch około 70 małych wysp, rozciągających się na przestrzeni ok. 1900 km od zachodniego skaraju Alaski do Kamczatki. Leżą na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie aktywności sejsmicznej i wulkanicznej. Po północnej stronie archipelagu znajdują się liczne stożki wulkaniczne.
Autor: js/rs / Źródło: NASA