Najnowsze badania dowodzą, że gotowość do interakcji z ludźmi to coś, z czym szczenięta się rodzą. - To odkrycie sugeruje, że psy są biologicznie przygotowane do komunikacji z ludźmi - powiedziała psycholożka zwierzęca Emily Bray z University of Arizona.
Szczenięta mają w sobie coś, co sprawia, że ludziom miekną serca.
- Cokolwiek to jest, możesz być pewien, że szczenięta są przygotowane do komunikowania się z tobą tuż po urodzeniu - twierdzi psycholożka zwierzęca Emily Bray z University of Arizona w Tucson. Z badań przeprowadzonych przez nią i innych uczonych wynika, że do 40 procent zdolności komunikowania się szczeniąt z ludźmi ma podłoże genetyczne, a więc istnieje, jeszcze zanim rozpoczniemy jakiekolwiek szkolenie lub nawiązywanie więzi.
"Psy są biologicznie przygotowane do komunikacji z ludźmi"
Od dziesięciu lat doktor Bray bada rozwój psów przewodników we współpracy z Canine Companions, organizacją non-profit, która bezpłatnie udostępnia psy dorosłym i dzieciom z niepełnosprawnością fizyczną lub poznawczą. Pula psów przewodników jest doskonała do badań, ponieważ często mają one znane rodowody sięgające wielu pokoleń wstecz oraz są wychowywane i szkolone w bardzo podobny sposób. Daje to naukowcom więcej możliwości określenia, w jakim stopniu zachowanie psa wynika z genetyki, a w jakim ze środowiska lub szkolenia.
W badaniu dotyczącym interakcji z ludźmi wzięło udział 375 szczeniąt w średnim wieku 8,5 tygodnia. Były to psy ras labrador retriever, golden retriever lub skrzyżowania tych dwóch. Zadaniem psów było wykonanie szeregu standardowych zadań mających na celu zmierzenie ich reakcji na interakcję z ludźmi. Testy polegały między innymi na nawiązywaniu kontaktu wzrokowego z badaczem czy podążaniu za gestem jego ręki. Szczenięta z łatwością wykonywały zadania bez wcześniejszego treningu. Jak twierdzi doktor Bray, ponad 40 procent zdolności szczeniąt do podążania za ludzkim palcem lub spojrzeniem można wyjaśnić odziedziczonymi genami.
- To odkrycie sugeruje, że psy są biologicznie przygotowane do komunikacji z ludźmi - zaznaczyła Bray.
Dlaczego szczeniaki angażowały się w wykonywanie zadań? Naukowcy przyciągnęli ich uwagę wysokim tonem głosu, który nazywamy "mową matczyną". Badania wykazały, że takie intonacje są kluczem do pobudzenia rozwoju mowy i języka ludzkiego dziecka. Okazuje się, że szczenięta i psy również są na nie podatne.
Autor: anw / Źródło: CNN, Science Alert
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock