Na terenie Polski w dziesięciu województwach występuje susza rolnicza. Największe zagrożenie zanotowano wśród zbóż jarych - wynika z komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Wzrosło też zagrożenie pożarowe w polskich lasach.
W czwartym okresie raportowania - od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 roku - Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach odnotował wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.
"Szczególnie duży niedobór wody wystąpił w szerokim pasie Polski środkowej oraz w mniejszym stopniu w północno-wschodnich rejonach kraju. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą rolniczą. Obecnie tych województw jest 10, w poprzednim okresie było ich dziewięć. Suszą objętych jest 11 gatunków i grup upraw" - napisano w komunikacie instytutu. "Natomiast w dalszym ciągu na południu kraju notowany jest nadmiar wody dla roślin uprawnych" - dodano.
Susza w 10 województwach
Jak poinformowano, susza rolnicza występuje na terenie dziesięciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. To o jedno województwo więcej niż w poprzednim raporcie, kiedy to suszy rolniczej nie odnotowano w województwie dolnośląskim.
IUNG wyjaśnił, że największy deficyt wody (od -170 do -209 litrów wody na metr kwadratowy) w prezentowanym okresie wystąpił na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Duży deficyt wody, wynoszący od -120 do -170 l/mkw. notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego.
Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od -60 do -119 l/mkw. Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim notowano wartości KBW od -59 l/mkw. po wartości dodatnie.
Zagrożenie dla upraw
Według IUNG największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 549 gminach Polski (22,16 procent gmin kraju). Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 322 gminach Polski (13 proc. gmin kraju).
Jak informuje instytut, suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła w 271 gminach Polski (10,94 proc. gmin kraju). Odnotowano ją w ośmiu województwach na powierzchni 4,19 proc. gruntów ornych. Susza rolnicza wystąpiła także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 198 gminach Polski (7,99 proc. gmin kraju).
Susza występuje też w uprawach rzepaku i rzepiku. Odnotowano ją w 158 gminach Polski (6,38 proc. gmin kraju). Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach roślin strączkowych. Odnotowano ją w tych uprawach w 103 gminach Polski (4,16 proc. gmin kraju).
Jak informuje IUNiG, susza występuje na powierzchni mniejszej niż procent gruntów ornych w uprawach drzew owocowych, warzyw gruntowych i tytoniu.
Zagrożenie pożarowe
Ściółka w lesie jest bardzo sucha. Wystarczy iskra, aby wybuchł pożar. Obszar dużego zagrożenia pożarowego obejmuje niektóre obszary województw: lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.
- Ściółka jest sucha jak siano, wystarczy iskra i mamy tutaj niewyobrażalne straty - powiedziała we wtorek rano Magdalena Marchwiak z Nadleśnictwa Wałcz.
Autor: anw/rp / Źródło: PAP, IUNG
Źródło zdjęcia głównego: Couleur/pixabay