Teoretycznie nie powinniśmy mieć niedoborów jakichkolwiek składników mineralnych czy witamin. Żyjemy w czasach, gdy żywność i suplementy diety są łatwo dostępne - wystarczy pójść na targ, do sklepu czy apteki, by się w nie zaopatrzyć. Jednak nierzadko nasze ciało wysyła sygnały, że czegoś mu brak. Jak rozpoznać, jakich składników może nam brakować?
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Przyjmijmy, ze jesteś jedną z tych osób, które codziennie przed wyjściem do pracy pakują posiłki w hermetyczne pojemniczki i zabierasz ze sobą. Przyjmijmy, że spożywasz je o stałych godzinach i dbasz, by były zdrowe, pełnowartościowe i dostarczały tyle kalorii, ile potrzebujesz.
I mimo to dostrzegasz, że Twoje ciało i organizm nie do końca jest zdrowy - masz suchą skórę albo problemy z widzeniem, narzekasz na chroniczne zmęczenie i pobolewają Cię stawy.
Takowe sytuacje są jednoznacznym dowodem, że jakichś substancji Ci brakuje. Objawy zwykle można dostrzec samemu, pod warunkiem, że znamy dobrze swój organizm i jesteśmy wrażliwi na sygnały, jakie wysyła.
Gdy brakuje Ci witaminy A....
... możesz mieć problemy z widzeniem w ciemnościach
... możesz mieć łuszczącą się suchą skórę
... możesz cierpieć na powracające biegunki
Rozwiązanie jest proste: naucz się jeść np. marchewki pomiędzy posiłkami. Dwie sztuki dziennie nie spowodują, że skóra zmieni kolor na pomarańczowy, ale stanie się po prostu lepsza; bardziej nawilżona i ładniejsza. Po kilku tygodniach powinny również zmniejszyć się problemy z oczami.
Gdy brakuje Ci witaminy C...
... możesz mieć depresję
... możesz mieć zapalenie dziąseł
... drobne rany mogą się trudno goić
... często krwawić z nosa lub dziąseł
... mieć skłonność do nabijania sobie siniaków
... mieć wysokie ciśnienie krwi
Zaprzyjaźnij się z pomarańczami. Zjadanie jednej dziennie powinno zapobiec wszystkim opisanym powyżej problemom wynikającym z niedoboru witaminy C, której dzienne zapotrzebowanie dla dorosłego człowieka wynosi 85 mg. Ponadto uchroni nas także od zwykłych przeziębień i sprawi, że zminimalizujemy ryzyko chorób serca czy nawet raka.
Gdy brakuje Ci witaminy D...
... masz słabsze kości
... łatwo łapiesz infekcje i chorujesz, np. na grypę
Nie ma jednoznacznych objawów niedoborów witaminy D, jednakże im dłużej jej sobie nie dostarczamy w wystarczającej ilości, tym gorzej się czujemy. Jeśli nie mamy szans na spędzanie codziennie z 20 minut wygrzewając się w słońcu lub nie jemy odpowiednio często migdałów czy tłustych ryb tym większe ryzyko powikłań. Dziennie powinniśmy dostarczać sobie "porcję" rzędu 600 jm.
Gdy brakuje Ci wapnia...
... często miewasz skurcze
... zaburzenia apetytu
... w przypadku niedoboru przez dłuższy okres czasu możesz nabawić się osteoporozy
Wapń jest ważnym składnikiem mineralnym nie tylko w dzieciństwie, gdy intensywnie rośniemy. Dorośli potrzebują go, aby ich serce prawidłowo pracowało, aby zapobiegać tworzeniu się skrzepów i aby kości i zęby były mocne. Dziennie powinno się spożywać około 1000 mg. Niedobory tego składnika mineralnego bez trudu uzupełnimy pijąc mleko, jedząc sery, jogurty czy migdały lub łososia.
Gdy brakuje Ci białka...
... Twoje włosy wypadają i są przerzedzone
... dokuczają Ci bóle mięśni
... tkanka mięśniowa nie powstaje mimo intensywnych treningów na siłowni i co gorsza - redukuje się
... ciągle chorujesz
Białko jest niezbędne, jeśli chcemy zbudować masę mięśniową, jednak należy pamiętać, że od rodzaju, jaki spożywamy, zależy także nasze zdrowie. Nie warto jadać wyłącznie steków by go sobie dostarczyć, ponieważ zwiększa to ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. W przypadku chęci nabrania mięśni nie wystarczy sam trening musimy spożywać średnio 1 g białka na 0,5 kg swojej masy. Dzienna norma dla kobiety średnio aktywnej waha się na poziomie 46 g dziennie.
Jeśli brakuje Ci błonnika...
... masz problem z częstymi zaparciami
... ciągle czujesz głód
Spożywanie zalecanej ilości błonnika, czyli od około 20 do 35 g dziennie, zmniejsza poczucie głodu, utrzymuje cholesterol na zdrowym poziomie, zaś ewentualny zespół nadwrażliwości jelita grubego powinien odejść w niepamięć.
Gdy brakuje Ci żelaza...
... Twoja skóra jest blada
... ciągle jest Ci zimno
... miewasz zawroty i powracające bóle głowy
... trudno Ci się oddycha
Żelazo to składnik, dzięki któremu krew jest w stanie dostarczać tlen do wszystkich potrzebujących go komórek i nie tylko. Jeśli nie dostarczasz sobie wskazanych 18 mg dziennie narażasz się na anemię, czyli niedokrwistość. Jadaj częściej szpinak, ryby, orzechy i nasiona aby nie dopuścić do braków tego cennego składnika. Warto pamiętać, że żelazo, aby zostało wchłonięte, musi mieć towarzystwo witaminy C, ułatwiającej przyswajanie tego składnika mineralnego.
Autor: stella/rp / Źródło: Harper's Bazaar
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock