Sucha skóra, chroniczne bóle mięśni. Co jest z Tobą nie tak?

Jak poznać, czego Ci brak? Uważnie się obserwując!Shutterstock

Teoretycznie nie powinniśmy mieć niedoborów jakichkolwiek składników mineralnych czy witamin. Żyjemy w czasach, gdy żywność i suplementy diety są łatwo dostępne - wystarczy pójść na targ, do sklepu czy apteki, by się w nie zaopatrzyć. Jednak nierzadko nasze ciało wysyła sygnały, że czegoś mu brak. Jak rozpoznać, jakich składników może nam brakować?

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

Przyjmijmy, ze jesteś jedną z tych osób, które codziennie przed wyjściem do pracy pakują posiłki w hermetyczne pojemniczki i zabierasz ze sobą. Przyjmijmy, że spożywasz je o stałych godzinach i dbasz, by były zdrowe, pełnowartościowe i dostarczały tyle kalorii, ile potrzebujesz.

I mimo to dostrzegasz, że Twoje ciało i organizm nie do końca jest zdrowy - masz suchą skórę albo problemy z widzeniem, narzekasz na chroniczne zmęczenie i pobolewają Cię stawy.

Takowe sytuacje są jednoznacznym dowodem, że jakichś substancji Ci brakuje. Objawy zwykle można dostrzec samemu, pod warunkiem, że znamy dobrze swój organizm i jesteśmy wrażliwi na sygnały, jakie wysyła.

Gdy brakuje Ci witaminy A....

... możesz mieć problemy z widzeniem w ciemnościach

... możesz mieć łuszczącą się suchą skórę

... możesz cierpieć na powracające biegunki

Rozwiązanie jest proste: naucz się jeść np. marchewki pomiędzy posiłkami. Dwie sztuki dziennie nie spowodują, że skóra zmieni kolor na pomarańczowy, ale stanie się po prostu lepsza; bardziej nawilżona i ładniejsza. Po kilku tygodniach powinny również zmniejszyć się problemy z oczami.

Gdy brakuje Ci witaminy C...

... możesz mieć depresję

... możesz mieć zapalenie dziąseł

... drobne rany mogą się trudno goić

... często krwawić z nosa lub dziąseł

... mieć skłonność do nabijania sobie siniaków

... mieć wysokie ciśnienie krwi

Zaprzyjaźnij się z pomarańczami. Zjadanie jednej dziennie powinno zapobiec wszystkim opisanym powyżej problemom wynikającym z niedoboru witaminy C, której dzienne zapotrzebowanie dla dorosłego człowieka wynosi 85 mg. Ponadto uchroni nas także od zwykłych przeziębień i sprawi, że zminimalizujemy ryzyko chorób serca czy nawet raka.

Gdy brakuje Ci witaminy D...

... masz słabsze kości

... łatwo łapiesz infekcje i chorujesz, np. na grypę

Nie ma jednoznacznych objawów niedoborów witaminy D, jednakże im dłużej jej sobie nie dostarczamy w wystarczającej ilości, tym gorzej się czujemy. Jeśli nie mamy szans na spędzanie codziennie z 20 minut wygrzewając się w słońcu lub nie jemy odpowiednio często migdałów czy tłustych ryb tym większe ryzyko powikłań. Dziennie powinniśmy dostarczać sobie "porcję" rzędu 600 jm.

Gdy brakuje Ci wapnia...

... często miewasz skurcze

... zaburzenia apetytu

... w przypadku niedoboru przez dłuższy okres czasu możesz nabawić się osteoporozy

Wapń jest ważnym składnikiem mineralnym nie tylko w dzieciństwie, gdy intensywnie rośniemy. Dorośli potrzebują go, aby ich serce prawidłowo pracowało, aby zapobiegać tworzeniu się skrzepów i aby kości i zęby były mocne. Dziennie powinno się spożywać około 1000 mg. Niedobory tego składnika mineralnego bez trudu uzupełnimy pijąc mleko, jedząc sery, jogurty czy migdały lub łososia.

Gdy brakuje Ci białka...

... Twoje włosy wypadają i są przerzedzone

... dokuczają Ci bóle mięśni

... tkanka mięśniowa nie powstaje mimo intensywnych treningów na siłowni i co gorsza - redukuje się

... ciągle chorujesz

Białko jest niezbędne, jeśli chcemy zbudować masę mięśniową, jednak należy pamiętać, że od rodzaju, jaki spożywamy, zależy także nasze zdrowie. Nie warto jadać wyłącznie steków by go sobie dostarczyć, ponieważ zwiększa to ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. W przypadku chęci nabrania mięśni nie wystarczy sam trening musimy spożywać średnio 1 g białka na 0,5 kg swojej masy. Dzienna norma dla kobiety średnio aktywnej waha się na poziomie 46 g dziennie.

Jeśli brakuje Ci błonnika...

... masz problem z częstymi zaparciami

... ciągle czujesz głód

Spożywanie zalecanej ilości błonnika, czyli od około 20 do 35 g dziennie, zmniejsza poczucie głodu, utrzymuje cholesterol na zdrowym poziomie, zaś ewentualny zespół nadwrażliwości jelita grubego powinien odejść w niepamięć.

Gdy brakuje Ci żelaza...

... Twoja skóra jest blada

... ciągle jest Ci zimno

... miewasz zawroty i powracające bóle głowy

... trudno Ci się oddycha

Żelazo to składnik, dzięki któremu krew jest w stanie dostarczać tlen do wszystkich potrzebujących go komórek i nie tylko. Jeśli nie dostarczasz sobie wskazanych 18 mg dziennie narażasz się na anemię, czyli niedokrwistość. Jadaj częściej szpinak, ryby, orzechy i nasiona aby nie dopuścić do braków tego cennego składnika. Warto pamiętać, że żelazo, aby zostało wchłonięte, musi mieć towarzystwo witaminy C, ułatwiającej przyswajanie tego składnika mineralnego.

Jak dobrze odżywiać się jesienią i zimą?
Jak dobrze odżywiać się jesienią i zimą?

Autor: stella/rp / Źródło: Harper's Bazaar

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Środa upłynie pod znakiem pochmurnej aury. W części kraju pojawią się opady deszczu. Termometry wskażą od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W przeważającej części kraju warunki na drogach są niebezpieczne. W 13 województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW przed opadami marznącymi.

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Zanim zza szczelnej warstwy chmur zacznie przebijać się słońce, czekają nas opady. W części kraju pojawi się deszcz ze śniegiem. Najwyższa temperatura, jakiej spodziewamy się w tym tygodniu, to 10 stopni Celsjusza.

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Kolejna fala złej pogody nadciągnęła nad wschodnią i południową Hiszpanię. Dużymi ulewami jest zagrożona Majorka i obszary przybrzeżne w kontynentalnej części kraju.

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

Źródło:
ENEX, El Pais, tvnmeteo.pl, Reuters

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański stan Kolorado w ostatnich dniach nawiedziła potężna śnieżyca. W Denver takich opadów śniegu w listopadzie nie widziano od kilku dekad. Z powodu gwałtownej pogody wielu kierowców utknęło w zaspach na autostradach, były też przerwy w dostawie prądu.

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Źródło:
CBS News, Denver7

Część Australii zmaga się z piekielnymi upałami. Są takie miejsca, gdzie prognozowana temperatura na niedzielę może sięgnąć nawet 43 stopnie Celsjusza. Wysokie wartości na termometrach pogarszają zagrożenie pożarowe. W innych regionach kraju spodziewane są burze.

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Źródło:
The Guardian, news.com.au

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP