Nietypowe pofalowane chmury uchwycił nad Bydgoszczą Reporter 24. - Undulatus to bardzo urokliwa odmiana Stratocumulusa. Jest regularnie pofalowana i wygląda jakby z wałów chmur, przypominających nieco fale na morzu - komentuje Arleta Unton-Puziołek, synoptyk TVN Meteo.
- Stratocumulus to chmura kłębiasto-warstwowa. Tworzy jednolitą skłębioną warstwę na jednym poziomie, lub jest rozczłonkowana, przypomina wtedy ławice lub płaty, a między bryłami chmur widać niebo - opisuje ten rodzaj chmur Unton-Pyziołek.
Meteorolog wyjaśnia, że chmura jest od góry spłaszczona, najczęściej w wyniku istnienia inwersji temperatury powyżej wierzchołków. - Oznacza to, że temperatura wzrasta wraz z wysokością zamiast spadać, co zahamowuje kondensację pary wodnej, czyli jej skraplanie się, i powstawanie chmury - dodaje.
"Urokliwa chmura"
Stratocumulus występuje poniżej 2500 m, w warstwie chłodniejszego powietrza, o równowadze chwiejnej, sprzyjającej konwekcji, nad którym zalega powietrze nieco cieplejsze.
Jedną z odmian stratocumulusa jest właśnie undulatus. — To bardzo urokliwa chmura Stratocumulus regularnie pofalowana, złożona jakby z wałów chmur, przypominających nieco fale na morzu - komentuje Unton-Pyziołek.
Autor: ar/rs / Źródło: Kontakt Meteo